Poseł PiS przejdzie z Sejmu do państwowej spółki. Andrzej Jaworski został członkiem zarządu PZU

Rada Nadzorcza PZU zdecydowała o powołaniu Andrzeja Jaworskiego do zarządu spółki w dniu, kiedy odszedł z niego Robert Pietryszyn. Pietryszyn został szefem innej dużej państwowej firmy - Lotosu. W PZU zmienił się już prawie cały zarząd.

Andrzej Jaworski to poseł Prawa i Sprawiedliwości. Od grudnia ubiegłego roku był szefem sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zastąpił wtedy Wojciecha Jasińskiego, który został prezesem PKN Orlen.

Andrzej Jaworski jest związany z Gdańskiem. Do Sejmu startował z okręgu gdańskiego, kandydował (bez powodzenia) na prezydenta tego miasta z rekomendacji PiS, a za poprzednich rządów tej partii w latach 2006-2008 był prezesem Stoczni Gdańskiej. Wymieniano go w gronie faworytów na prezesa innej gdańskiej spółki - Lotosu. Ostatecznie jej szefem został właśnie Robert Pietryszyn, który z tego powodu zrezygnował z zasiadania w zarządzie PZU.

W PZU w ciągu ostatnich kilku miesięcy wymieniono już prawie cały zarząd. Prezesa Andrzeja Klesyka w styczniu zastąpił Michał Krupiński. Zmienili się także wszyscy inni członkowie zarządu poza Dariuszem Krzewiną. Na początku tego roku walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało siedmiu z dziewięciu członków rady nadzorczej firmy.

Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem PZU, ma 34% udziałów w spółce.