Wyjątkowy diament sprzedany za ponad 30 milionów dolarów. Zobacz dlaczego

31,5 miliona dolarów – tyle wydał anonimowy kolekcjoner na diament o nazwie „Unique Pink”. Kamień o intensywnie różowym kolorze był gwiazdą aukcji Sotheby’s w Genewie. To cenowy rekord dla tego typu kamieni.

„Unique Pink” pochodzi z RPA, waży 15,38 karata i jest największym diamentem w szlifie gruszki, jaki kiedykolwiek oferowano na aukcji. Kamienie o tak intensywnie różowej barwie występują bardzo rzadko.

Diament Diament "Unique Pink" Laurent Gillieron / AP / AP

Cała aukcja także była rekordowa. Sotheby’s sprzedał biżuterię za ponad 175 milionów dolarów – żadna inna aukcja biżuterii na świecie nie przyniosła do tej pory takiego zysku.

Ostatnie rekordy na aukcjach diamentów pokazują, że rośnie zainteresowanie kolorowymi kamieniami. W listopadzie ubiegłego roku ważący 12,03 karata diament „Blue Moon of Josephine” (Błękitny Księżyc Józefiny) sprzedano za 48,4 mln dolarów. Do tej pory pozostaje on najdroższym diamentem na świecie pod względem ceny za jednego karata. Bardzo rzadki błękitny kamień kupił w prezencie dla swojej kilkuletniej córki miliarder z Hongkongu Joseph Lau.

Diament Diament "Blue Moon" Sotheby's

Nowy właściciel „Unique Pink” na razie pozostaje anonimowy. Wiadomo o nim tylko tyle, że także pochodzi z Azji, jest inwestorem prywatnym a ofertę złożył przez telefon.