W Polsce panoszy się niewolnictwo. W Europie gorzej jest tylko na Ukrainie

Na całym świecie prawie 46 mln osób żyje w jakiejś formie współczesnego niewolnictwa. To szacunki australijskiej Walk Free Foundation. Co zaskakujące, zdaniem fundacji w Polsce żyje aż 180 tysięcy niewolników. W Europie gorzej jest tylko na Ukrainie.

Walk Free Foundation to australijska organizacja zajmująca się zwalczaniem różnych form współczesnego niewolnictwa. Na potrzeby raportu zostało ono zdefiniowane jako stan, w którym "jedna osoba kontroluje inną osobę w celu jej wykorzystania, w sposób, który w znacznym stopniu pozbawia tę osobę wolności osobistej". Sytuacja ta obejmuje między innymi przypadki pracy przymusowej w rolnictwie, rybołówstwie, produkcji, ale także wyzysku seksualnego i wymuszonych małżeństw.

Według opublikowanych we wtorek globalnych danych, we współczesnym świecie 45,8 mln osób podlega jakiejś formie współczesnego niewolnictwa. Zdecydowanie najbardziej zniewolonym kontynentem jest Azja, ale i w Europie znajdziemy formy współczesnego niewolnictwa.

Polska nie wygląda dobrze

Dla wielu może być zaskakujące, jak źle pod tym względem wypada nasz kraj. Polska w rankingu niewolnictwa znalazła się na 38. miejscu wśród 167 krajów. W sytuacji współczesnego niewolnictwa znajduje się u nas 0,476 procent populacji. Wydaje się, że to mało, ale w liczbach bezwzględnych to daje 181 tysięcy osób. A do tego jest coraz gorzej. W 2014 roku współczesnych niewolników było w Polsce zdecydowanie mniej, bo 72 tysiące.

Raport wskazuje, że to głównie imigranci, na przykład bułgarskie prostytutki, rumuńscy bądź ukraińscy żebracy zniewoleni przez mafie i gangi. Są to najczęściej osoby, którym w ich krajach obiecano legalną pracę w Polsce, po czym zostały one pozbawione dokumentów, porwane i wywiezione za granicę. 

W Europie więcej osób zniewolonych żyje jedynie na Ukrainie (210 tysięcy), a procentowo więcej jest ich tylko w Macedonii (0,639 procent społeczeństwa).
Od Polski lepiej w rankingu wypadają m.in. Białoruś, Rumunia, Meksyk, Mongolia czy Wietnam.

W Indiach żyje 18,3 mln niewolników

Najwięcej współczesnych niewolników żyje w Indiach, Chinach, Pakistanie, Bangladeszu i Uzbekistanie. Kraje te odpowiadają za niemal 60 proc. przypadków nowoczesnego niewolnictwa. W Indiach żyje 18,3 mln niewolników - najwięcej na świecie.

Kraje o najwyższym odsetku współczesnych niewolników w populacji to Korea Północna, Uzbekistan, Kambodża, Indie i Katar. W Korei Północnej istnieje rozbudowany system obozów pracy, w Uzbekistanie rząd zmusza obywateli do pracy przy zbiorach bawełny.

Kraje o najniższym odsetku współczesnego niewolnictwa to Luksemburg, Irlandia, Norwegia, Dania, Szwajcaria, Austria, Szwecja i Belgia.

Więcej o:
Komentarze (145)
W Polsce panoszy się niewolnictwo. W Europie gorzej jest tylko na Ukrainie
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 50 razy 30

  Dobrej zmiany nie dostrzegają ci badacze? Toż to u nas pełna demokracja, wolność i swoboda.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 11 razy 7

  Nie 180 tysięcy, a 5 milionów. Jeżeli komuś płaci się za pracę 300 euro to tak jakby był niewolnikiem.

 • rutylowy

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli potwierdza się że ukraina to dziki kraj a w Polsce panuje mocno mentalność wschodnia.

 • martusia_25

  Oceniono 4 razy 4

  A co z Polkami uwięzionymi w niemieckich burdelach? Zaliczają się do niemieckiego czy polskiego niewolnictwa?

 • frakcja-z

  Oceniono 10 razy 4

  "jedna osoba kontroluje inną osobę w celu jej wykorzystania, w sposób, który w znacznym stopniu pozbawia tę osobę wolności osobistej"

  to w polsce jest 38 milionow niewolnikow kontrolowanych przez kosciol?

 • nessuno

  Oceniono 3 razy 3

  Polska w rankingu niewolnictwa znalazła się na 38. miejscu wśród 167 krajów.

  Ale o co chodzi? Przecież to wymarzony model różnych bochniarzy i mordasiewiczów.
  Polski robol ma tyrać za michę ryżu według tych oświeconych byznesmenów, żesz ich mać.

 • andrzej2310

  Oceniono 5 razy 3

  Jak oddaję państwu 42% wynagrodzenia. Czy tu jest już niewolnictwo czy jeszcze wolność?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX