Zapłacił 44 tysiące złotych za... kiść winogron. Twierdzi, że wcale nie przepłacił

Rekordową cenę zapłacił Japończyk za winogrona. Za kiść zawierającą 30 owoców wyłożył 1,1 mln jenów. To w przeliczeniu 43,8 tys. zł. Jeden owoc kosztował więc blisko 1,5 tys. zł.

Zwrotną kwotę osiągnięto na aukcji, która rozpoczyna sezon na winogrona odmiany Ruby Roman w Japonii. Licytatorzy podbijają stawkę, gdyż Ruby Roman są symbolem statusu, a nabywcy pierwszych owoców zyskują sławę. Często są to handlarze, którzy liczą na rozgłos wśród klientów i zwiększenie sprzedaży.

Nabywca rekordowo cennej kiści, Takamaru Konishi z zachodniej Japonii, powiedział, że owoce trafią do kilku wybranych klientów. Wcześniej jednak wyjątkowe winogrona zostaną wystawione na pokaz w sklepie kupca.

- To są prawdziwe perełki Ruby Roman - zachwycał się Takamaru Konishi.

Winogrono za 1,5 tys. zł

Kiść około 30 winogron odmiany Ruby Roman sprzedano za 1,1 mln jenów. W przeliczeniu daje to około 43,8 tys. zł. Jedno winogrono, o wielkości piłki do ping ponga, kosztowało więc blisko 1,5 tys. zł.

Winogrona tej odmiany są uprawiane w prefekturze Ishikawa. By były uznane za Ruby Roman, każdy owoc musi ważyć co najmniej 20 gramów i zawierać co najmniej 18 proc. cukru.

shutterstock

Według strony internetowej prefektury Ishikawa historia Ruby Roman rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy wysiano odmianę Fujiminori. Z biegiem lat winogrona hodowano w kierunku Ruby Roman, nazwano je tak w 2004 roku. Pierwsze winogrona trafiły do sprzedaży w 2008 roku i od tej pory ich ceny rosną.

Zawrotne ceny owoców

W Kraju Kwitnącej Wiśni wysokie ceny osiągają nie tylko wysokiej jakości winogrona. Jabłko osiąga tam cenę 4 euro, a koszyczek wiśni 80 euro.

Królem w Japonii jest jednak melon, traktowany jako symbol statusu i wysokiej rangi prezent. W 2008 roku za parę melonów odmiany kantalupa zapłacono na aukcji 2,5 mln jenów. To prawie 100 tys. zł.