Sukces Ursusa jest tym bardziej spektakularny, że w pierwszym półroczu cała branża zanotowała spadek sprzedaży. W czerwcu 2016 r. w Polsce zarejestrowano ogółem 733 nowe pojazdy, to o 1 273 sztuki, czyli o 63,5 proc. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku - wynika z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.
To zresztą spowodowało, że spółka z Lublina odnotowała również wzrost udziału rejestracji swoich ciągników w ogólnej liczbie rejestracji - z 3,5 proc. w 2015 r. do 6 proc. w I kw. 2016 r. W czerwcu udział ten wzrósł do ponad 7 proc., wskazano także w komunikacie.
Ursus to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych z marką o ponad 120-letniej historii. Nowe życie Ursusa zaczęło się pięć lat temu, kiedy spółka połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Zarząd zadecydował wówczas o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu asortymentu produkowanych wyrobów.
Spółka posiada dziś trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ponad 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie. Do dawnej świetności, firmie kierowanej przez Karola Zarajczyka, wciąż jednak daleko. Dla przykładu w 1991 roku Ursus sprzedał 18 tys. ciągników, w tym 1300 na eksport.
W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. - w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim - firma zawarła umowę ze spółką Metec z Etiopii na dostawę 3 tysiące ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. Kolejne afrykańskie kontrakty spółka zawarła w 2015 r.. Po pierwsze na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej za 35,5 mln dol. z firmą Ethiopian Sugar Corporation. Po drugie w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln dol.