Polskie autobusy będą produkowane w Indiach

Solaris Bus and Coach utworzył joint venture z JBM Auto. Celem jest produkcja autobusów elektrycznych i hybrydowych.

Spółki nie ujawniają szczegółów umowy.

Elektryczny Ecolife

W lutym br. Solaris i JBM Auto pokazały na Auto Expo w Indiach opracowany wspólnie w pełni elektryczny autobus Ecolife. Pojazd, w wersach 9- i 12-metrowej, będzie produkowany w Indiach na bazie technologii Solarisa. Autobus ma być zasilany bateriami litowymi, dysponować będzie zasięgiem 150-200 km, co pozwoli na maksymalnie 15-godzinną pracę w ruchu miejskim. Ecolife jest nazywany pierwszym, indyjskim w 100 proc. elektrycznym autobusem.

Solaris jednym z największych w Europie

JBM Group to koncern, który działa m.in. w branży podzespołów dla motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, projektowania i inżynierii czy edukacji. Jego roczne obroty sięgają ok. 1,2 mld dolarów. Jest dostawcą dla firm takich jak Leyland, Fiat, Ford, General Motors, Honda, Maruti Suzuki Renault, Nissan, Tata oraz Volkswagen.

Solaris Bus and Coach to polska rodzinna firma założona i należąca do Solange i Krzysztofa Olszewskich. Jest czołowym producentem autobusów miejskich oraz tramwajów niskopodłogowych w Europie.

DLOBIDLOBI Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Solaris dysponuje czterema zakładami produkcyjnymi. Główną fabrykę i siedzibę ma w Bolechowie, dwa zakłady w Środzie Wielkopolskiej, czwartą - dzierżawioną w Poznaniu. Od uruchomienia produkcji w 1996 roku spółka sprzedała ponad 14 tys. pojazdów w 30 krajach. Jest jednym z największych dostawców autobusów dla miast niemieckich.

Więcej o: