Personel pokładowy jest coraz bardziej poszukiwany wraz ze wzrostem światowej floty powietrznej. Tegoroczne prognozy przewidują wzrost zapotrzebowania na pilotów liniowych o 10,5 proc. w stosunku do danych z 2015 roku i o 11,3 proc. w przypadku techników serwisowych.
Każdego roku linie lotnicze będą musiały zwerbować 31 tys. nowych pilotów liniowych, do 2035 roku będzie to 617 tys. osób. Najwięcej - 248 tys. w regionie Azji i Pacyfiku, to aż 40 proc. światowych potrzeb. 112 tys. pilotów potrzeba w Ameryce Północnej, 104 tys. w Europie, 58 tys. na Bliskim Wschodzie, 51 tys. w Ameryce Łacińskiej, po 22 tys. potrzebować będzie Afryka i Rosja z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw.
Największe zapotrzebowanie na pilotów w regionie Azji i Pacyfiku wynika z rozwoju rynku samolotów wąskokadłubowych, generowanego głównie przez tanie linie lotnicze. Rozwój linii amerykańskich jest efektem otwarcia na Kubę i Meksyk, a na Starym Kontynencie - intensywnej konkurencji wewnątrz Unii Europejskiej.
Potrzeba prawie 1,5 mln pilotów i techników źródło: Boeing
W Polsce pilotem samolotów pasażerskich może zostać osoba, która ukończyła Politechnikę Rzeszowską lub Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie. Kształcą też Wojskowa Szkoła Lotnicza w Dęblinie oraz aerokluby regionalne.
Można skorzystać także z programów "cadet pilot" prowadzonych przez wiele linii lotniczych. Ukończenie takiego kursu nie jest tanie, bo kosztuje 20-40 tys. dolarów, ale jak wyjaśnia w wywiadzie dla PulsHR.pl pilot Maciej Pilipiuk banki finansują tego rodzaju przedsięwzięcia, gdyż gwarancją jest zatrudnienie z relatywnie wysokim wynagrodzeniem oraz wiek kandydata.
Nic dziwnego, praca pilota jest bardzo dobrze opłacana. Zarobki najbardziej zapracowanych i najlepszych polskich pilotów sięgają nawet 40 tys. zł miesięcznie, zwykle to 8-12 tys. zł na miesiąc. Na zdecydowanie więcej można liczyć za granicą. Z danych międzynarodowego stowarzyszenia pilotów wynika, że pensja dla początkującego pilota niewielkich linii lotniczych to średnio 22 500 dolarów rocznie. Doświadczeni piloci zarabiają od 60 do nawet 250 tys. euro rocznie.
Mamy ponad 6 tysięcy stacji w Polsce. Lider trzyma w rękach 1/4 rynku
Slovnaft Fot: Materiały prasowe MOL S.A.