Podwyżki w Polsce nawet o kilkaset procent. Unia chce zrównać ceny leków w każdym kraju

Europarlamentarzyści chcą, by produkty medyczne kosztowały w całej UE tyle samo - a zatem np. w Polsce tyle samo co w Niemczech i Skandynawii. Powód? Dostęp do leków powinien być równy i solidarny na terenie wszystkich państw członkowskich.

Eksperci z Polski już ostro krytykują Brukselę. Głos na temat zabrał m.in. Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

- Ceny na pewno pójdą w górę. Należy bowiem zakładać, że wynegocjowana z koncernami wartość danego produktu leczniczego będzie się mieściła w granicach średniej unijnej. A skoro my płacimy zdecydowanie poniżej tego progu, po uśrednieniu na całej operacji stracimy - powiedział w "DGP".

Do jeszcze smutniejszego wniosku dochodzi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Uważa, że dla przeciętnego Polaka wprowadzenie takich samych cen leków na terenie całej UE oznaczać będzie nawet kilkukrotnie wyższe koszty leczenia. - Pomysł UE jest niemalże komunistyczny - mówi z kolei Juliusz Krzyżanowski, współzarządzający praktyką farmaceutyczną w kancelarii WKB.

Plany UE oznaczają gigantyczne problemy także dla naszych firm farmaceutycznych. Eksport stanie się bowiem zupełnie nieopłacalny.

Leki w kapsułkachLeki w kapsułkach JACEK BABIEL

Najgorzej z dostosowaniem się do ewentualnych nowych przepisów będą mieli emeryci.
Dziś co siódmy polski emeryt rezygnuje z leczenia, bo przepisane środki są za drogie. Na leki emeryci wydają nad Wisłą średnio 150 zł miesięcznie, dwa razy więcej niż statystyczny Polak.

Na razie nie wiadomo, czy ewentualne, nowe regulacje mogą zagrażać programowi darmowych leków, pod nazwą 75+ (lista leków będzie znana 1 września). Ministerstwo zdrowia liczy, że po wejściu w życie nowej ustawy rachunki seniorów po 75. roku życia za leki refundowane zmniejszą się o ponad 40 proc. w 2016 r., a w kolejnych latach - wraz ze wzrostem finansowania programu - o ponad 60 proc. 

Więcej o:
Komentarze (92)
Podwyżki w Polsce nawet o kilkaset procent. Unia chce zrównać ceny leków w każdym kraju
Zaloguj się
 • tupolew71

  Oceniono 28 razy 26

  Chyba ich pogięło. Zarobki też, jak rozumiem poszybują w górę o kilkaset procent?

 • tematdnia

  Oceniono 28 razy 20

  Unia chce... no wlasnie . Jeden kolchoz.
  A moze tak unia zechce tez zrownac emerytury i pensje?

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 18 razy 8

  czekam, kiedy ludzie w Europie zrozumieją, że unijne idee ujednolicania, wyrównywania, uspójniania - a wszystko odgórnie i z ukazu urzędnika - to chora wizja eurobiurokraty - a tak naprawdę - marksistowskie popłuczyny.

 • thin_air

  Oceniono 6 razy 6

  Obawiam się, że jak zwykle okaże się, że ktoś tam miał problemy ze zrozumienim angielskiego tekstu.

  Jak dotychczas to w większości przypadów okazuje się, że nasze krajowe przepisy, gdzie powołujemy się na straszlliwe unijne standardy to idiotyczne pokręcone interpretacje naszych urzędników lub ekspertów, ktorzy zarabiają na tym, żeby było bardziej rygorystycznie i bardziej skomplikowanie niż w UE. Przykłady - prawo zamówień publicznych, przepisy ochrony środowiska, wymagania dot. finansowania inwestycji. I tekst: "UE postawiła takie straszna wymagania". A jak się zdarzy, że ktoś to zaczyna rzeczowo analizować te unijne dramatyczne wymagania to okazuje się, że to dzieło jakiegoś krajowego domorosłego idioty...
  i że na Litwie czy w UK można w uzasadnionych przypadakch organizować przetargi na 10 lat, że UE wcale nie wymaga wprowadzenia calkowtego zakazu składowania odpadów, że w innych krajach np. w Czechach da sie budowac autostrady czy spalarnie taniej i z wyższym dofinansowaniem niż w naszym kraju...

 • informator1950

  Oceniono 4 razy 4

  A ja poprosze o wiecej konkretnych informacji. Kto w UE, jaka komisja, na jakim etapie, numer sprawy. Pomyslow moga byc tysiace (n.p. przez jakis lobbystow) ale wiekszosc przepada zanim sie stanie prawem.

 • butchy1

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem pro-unijny. Ale to naprawdę oderwany od rzeczywistości pomysł, który wymyślił ktoś bez podstawowej wiedzy społeczno ekonomicznej i kompletnie bez wyobraźni.

 • wloczykijas

  Oceniono 3 razy 3

  Komunizm spowodował wiele krzywd społecznych i indywidualnych, ale pomysł nie jest komunistyczny, tylko po prostu biurokratyczny i antyludzki (a to różnica). Ale może jednak tak nie będzie (?).

 • trybunaluda

  Oceniono 5 razy 3

  a UE nie chce, aby ludzie w calej UE zarabiali tak samo?

 • qazokm

  Oceniono 3 razy 3

  Za sianie paniki, straszenie chorych, wywoływanie niepokojów na rynku, kolejek w przychodniach, kupowaniem na zapas lekow, powinni karać.
  I to surowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX