Ministerstwo Pracy: Bezrobocie najniższe od 25 lat

Stopa bezrobocia spadła po raz kolejny, do poziomu 8,6 proc.

Po raz czwarty z rzędu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o obniżeniu się stopy bezrobocia w Polsce - tym razem o 0,2 pp., do poziomu 8,6 proc. W porównaniu z lipcem 2015 r. stopa bezrobocia zmniejszyła się o 1,4 pp. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że z rejestrów urzędów pracy ubyło 30,5 tys. osób poszukujących zatrudnienia. Najciekawsze jest jednak to, że odsetek osób pozostających bez pracy spadł do poziomu nienotowanego od ćwierć wieku. Po raz ostatni sytuacja na rynku pracy była lepsza... w czerwcu 1991 r.

Obecnie bezrobociem poniżej 8 proc. cieszą się mieszkańcy sześciu województw: wielkopolskiego (5,3 proc.), śląskiego (7,0 proc.), małopolskiego (7,1 proc.), pomorskiego (7,6 proc.), dolnośląskiego i mazowieckiego (po 7,7 proc.). Natomiast najtrudniejsza jest sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wartość tego wskaźnika to nadal aż 14,0%.

W drugiej połowie miesiąca swoje dane o bezrobociu poda też Główny Urząd Statystyczny. Można się spodziewać, że będą one albo identyczne z wyliczeniami ministerstwa, albo nawet nieco od nich lepsze. 

Więcej o:
Komentarze (77)
Ministerstwo Pracy: Bezrobocie najniższe od 25 lat
Zaloguj się
  • avro

    Oceniono 26 razy 18

    Przestańcie z tą kretyńską propagandą! Nie ma pracy dla ludzi po czterdziestece-pięćdziesiątce, w jakimkolwiek zawodzie poza specjalistami typu kardiochirurg. Nie ma NORMALNEJ pracy dla mnie - nie chcą mnie NIGDZIE, ani w zawodzie (mgr ścisłe, pasuje do szkoły, księgowości, urzędów - zero absolutne), byłam gotowa robić na śmieciówce za tysiąc na rękę na kasie w sklepie (wyrzuciłam wykształcenie z życiorysu) - nie przyjęli mnie, było tak dużo chętnych, wzięli kogoś innego, w domyśle młodą dziewczynę pewnie na staż. Sprzątanie - tylko grupa inwalidzka. Nie chcę takiej "pracy" gdzie trzeba oszukiwać staruszków wciskając im polisy na dwadzieścia lat, zresztą to też tylko na prowizji od ilości oszukanych. NIE MA PRACY, normalnej, legalnej, na umowie, nawet śmieciowej, ze składkami ZUS. Etat za minimum krajowe - nierealne zupełnie. NIE MA. Wysyłam życiorysy na WSZYSTKIE ogłoszenia, gdzie spełniam choć połowę wymagań, pomijam tylko budowlankę (jestem kobietą, jakby ktoś się nie zorientował) - ZERO odzewu. ZERO. Bywają ogłoszenia, do których spełniam wszystkie wymagania - wysyłam cv i NIC, ZERO i te same ogłoszenia cały czas się powtarzają - no więc co jest? Fikcja.

  • kleofas_von_troba

    Oceniono 17 razy 11

    Nie wiem dlaczego niby jest to sukces ministerstwa? To znaczy, co takiego zrobiło ministerstwo? Kazało PUP-om wyrejestrować kikaset tysięcy bezrobotnych? Operacja się w takim razie udała. Pacjent tylko zmarł. Pracy jak nie było tak nie ma, chyba, że za 4 zł na godzinę.

  • lig23

    Oceniono 8 razy 8

    Spytajcie Panią minister, jakie to jej działania spowodowały spadek bezrobocia? Chyba jest podobnie jak ze skróceniem ciąży i wpływem 500+ na urodzenia po 5 miesiącach działania programu.

  • starszy-65

    Oceniono 7 razy 7

    Przecież to nie zasługa ministerstwa chyba, że za taką uznamy ich brak wszelkiego działania przynajmniej ja tak uważam bo w tym rynku żyję a nie politykuję.

  • fikolek

    Oceniono 6 razy 6

    Bezrobocie spada tylko w tabelkach urzędników. Kiedyś można było odmówić przyjęcia beznadziejnej oferty do trzech razy (jak dobrze pamiętam), teraz nie. Dokładnie wczoraj znajoma, która niedawno straciła pracę powiedziała, że teraz wystarczy odrzucić pierwszą "ofertę" i zostajesz wyrejestrowany, tracisz prawo do zasiłku, bo nie chcesz pracować. Nie wiem kiedy zostały wprowadzone te zasady, tak czy siak hipokryzja rządzących sięga granic, bo sami nie pracują za stawki z ofert urzędu. Nie ma pracy, normalnej pracy, za normalne stawki, a urząd robi wszystko, żeby cię wykreślić ze statystyk - dobra zmiana.

  • mariuszdd

    Oceniono 8 razy 6

    Dostrzegam pewna nerwowość ,ale te dane sa oparte o zarejestrowanych w UP .
    a prawda jest taka,że w porównaniu z np 2014
    A wskaźnik zatrudnienia w Polsce jest nadal niski i spada .
    Wskaźnik aktywności zawodowej spada
    Liczba ludzi pracujących spada

  • bebestman

    Oceniono 5 razy 5

    Akurat PiS z tym sukcesem ma niewiele wspólnego prócz faktu, że spija śmietankę rządów PO..... Za to następcy PiS będą mieli przesrane bo będę musieli ten syf finansowych łatać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX