Numer komórki zamiast numeru konta - jak to zrobić?

Bezpłatne, natychmiastowe przelewy z komórki na komórkę bez podawania numeru konta odbiorcy? Z takiej usługi mogą na razie korzystać klienci pięciu banków.

Numery telefonów znajomych mamy zapisane w komórce. Numerów ich rachunków bankowych zwykle nie znamy. Dlatego jeśli do obsługi konta używamy aplikacji mobilnej, całkiem praktycznym rozwiązaniem byłoby kierowanie przelewów na numer telefonu, a nie rachunku bankowego. Na przykład po to, by sprawnie i wygodnie rozliczyć się za wspólne wyjście na kolację.

Taką możliwość mają na razie klienci pięciu instytucji: Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku oraz PKO BP. Ta lista nie może zbyt długa, ale warto zauważyć, że są na niej tylko duże i bardzo duże banki, prowadzące łącznie około 17 mln kont osobistych.

Przelew przez komórkę w Banku MilleniumPrzelew przez komórkę w Banku Millenium źródło: Bank Millenium

Przelewy na numer telefonu są oparte o system płatności mobilnych BLIK. Przy płaceniu za zakupy w sklepach BLIK sprawdza się średnio (znacznie wygodniej jest zbliżyć kartę lub telefon do terminala niż posługiwać się kodem z aplikacji), natomiast w tej niszy pokazuje swoje zalety. Aby zlecić przelew na numer telefonu, należy zalogować się do aplikacji mobilnej, wybrać rodzaj operacji, wskazać odbiorcę przelewu ze swojej listy kontaktów i zatwierdzić płatność.

Dalej wiele będzie zależało od tego, czy adresat przelewu jest już zarejestrowany w systemie BLIK. Jeśli tak, to jego numer telefonu jest powiązany z numerem konta. Wtedy to, co dla użytkownika jest przelewem na numer telefonu, bank potraktuje jako najzwyklejszy przelew ekspresowy i prześle pieniądze na to konto niemal w czasie rzeczywistym.

Przelew przez komórkę w BZ WBKPrzelew przez komórkę w BZ WBK źródło: BZ WBK

Rzecz mocno się komplikuje, gdy odbiorca przelewu takiej rejestracji jeszcze nie dokonał. Wtedy zamiast przelewu otrzyma od banku prowadzącego rachunek nadawcy wiadomość SMS z prośbą o podanie numeru konta. W efekcie czas wykonania operacji mocno się wydłuży, odbiorca będzie miał dodatkową pracę do wykonania, a cała sytuacja może mu się skojarzyć z atakiem phishingowym (ktoś podaje się za bank i prosi o podanie danych). Sugerujemy więc, by nikogo w ten sposób nie zaskakiwać. Zdecydowanie lepiej najpierw umówić się w gronie znajomych na taki sposób rozliczania, a dopiero potem przesyłać pieniądze.

Przelew przez komórkę w ING Banku ŚląskimPrzelew przez komórkę w ING Banku Śląskim źródło: ING Bank Śląski

Trzeba pamiętać o jeszcze jednym ograniczeniu. Przelewy na numer telefonu są pomyślane jako narzędzie do przesyłania niewielkich kwot. Poszczególne banki wprowadzają więc limity wartości pojedynczej operacji (typowa wartość to 200 zł), łącznej kwoty przelewów na komórki realizowanych jednego dnia lub liczby takich operacji. O szczegóły należy pytać w swoim banku.

Przelew przez komórkę w mBankuPrzelew przez komórkę w mBanku źródło: mBank

Chętnych do poeksperymentowania z przelewami na numer telefonu na pewno ucieszy informacja o opłatach za te operacje, a właściwie o braku opłat. Za przelew ekspresowy zlecany za pośrednictwem bankowości internetowej zwykle trzeba zapłacić kilka złotych. Natomiast przelewy na numer telefonu, realizowane równie szybko, na razie są bezpłatne - w PKO BP przynajmniej do końca roku, a w pozostałych bankach świadczących tę usługę bezterminowo.

Przelewy z komórki w PKO BPPrzelewy z komórki w PKO BP źródło: PKO BP

Więcej o: