Młodzi Polacy szturmują oddziały Macierewicza. Kandydatów siedem razy więcej niż miejsc

Jesienią rozpocznie się nabór do Obrony Terytorialnej, według koncepcji Antoniego Macierewicza. Za dwa dni pracy w miesiącu państwo wypłaci 500 zł.

Do Obrony Terytorialnej (OT) zgłosić może się każdy pełnoletni i zdrowy obywatel, także kobiety. Warunkiem jest przejście procedury wojskowej, która od 2009 roku zastąpiła pobór.

500 złotych za dwa dni pracy

Każdy żołnierz OT za dwa dni szkolenia w miesiącu dostanie 200 zł plus 300 zł za gotowość. Razem państwo wypłaci mu więc 500 zł miesięcznie.

Kształcenie kandydatów na oficerów rozpocznie się na rocznym studium oficerskim w październiku i listopadzie br. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W tym roku czeka tam 150 miejsc, w tym 130 dla absolwentów szkół wyższych. Rejestracja kandydatów już się zakończyła.

Uczelnia oferuje dwa rodzaje studium oficerskiego na potrzeby OT: 12-miesięczne dla cywili i 6-miesięczne dla żołnierzy zawodowych. Zainteresowanie jest bardzo duże. Wśród cywili zainteresowanie było ponad siedem razy większe niż liczba miejsc.

- W pierwszej grupie zgłosiło się prawie 1100 kandydatów, w tym 130 kobiet. W drugiej 134 kandydatów, w tym 20 kobiet - mówi PulsHR.pl ppor. mgr Roksana Trawka z Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Kształcenie rozpocznie się testem z wiedzy, który będzie identyczny dla mężczyzn i kobiet, a także egzaminem ze sprawności fizycznej, różnym dla obu płci.

Na ubiegłorocznych obchodach 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego był Antoni Macierewicz. Wojsko odczytało wtedy apel smoleński   Na ubiegłorocznych obchodach 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego był Antoni Macierewicz. Wojsko odczytało wtedy apel smoleński  ŁUKASZ CYNALEWSKI

Gdzie obrona terytorialna?

Brygady Obrony Terytorialnej mają liczyć od 1,5 do 2,5 tys. żołnierzy, cała Obrona docelowo 35 tys. osób. Powstaną trzy dowództwa brygad w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim, a także dowództwa czterech batalionów w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie oraz Rzeszowie.

W pierwszej kolejności, jeszcze w tym roku, powstaną trzy brygady Obrony Terytorialnej w województwach lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

ZOBACZ TEŻ: Macierewicz o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO: To przełom dla bezpieczeństwa Polski