Zalando inwestuje pod Gryfinem, pracę znajdzie 1000 osób

Internetowy sprzedawca odzieży i obuwia stworzy w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej centrum logistyczne. Ma ono zatrudniać około 1000 osób.

Obiekt zlokalizowany w Gardnie koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim ma być gotowy pod koniec lata przyszłego roku. Przesyłki będą z niego dostarczane do 15 państw w Europie - głównie do Polski, Niemiec i krajów skandynawskich.

- Rynek e-commerce w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Oprócz strategicznej lokalizacji, dostępnej infrastruktury, kadry potencjalnych pracowników oraz kosztów, konkurencyjność polskiego e-handlu była czynnikiem decydującym o lokalizacji nowego centrum logistycznego - mówi cytowany w komunikacie firmy David Schröder, Starszy Wiceprezes ds. Operacji Zalando

Sieć dystrybucji działającej od 2008 r. firmy Zalando początkowo opierała się wyłącznie o obiekty w Niemczech. Dopiero w 2015 r. firma uruchomiła międzynarodowe centrum logistyczne w Stradelli, we Włoszech. Pod Gryfinem powstanie drugie takie centrum. Natomiast na przyszły rok zapowiadane jest jeszcze uruchomienie magazynu pod Paryżem.

Zalando to największy europejski internetowy sklep odzieżowy. W 2015 r. zrealizował 55,3 mln zamówień, a jego przychody wyniosły 2,96 mld euro. Ponad połowę tej kwoty, bo aż 1,58 mld euro, firma wypracowała na trzech najważniejszych dla niej rynkach - niemieckim, austriackim i szwajcarskim. Ta część działalności Zalando jest zyskowna. Natomiast w segmencie „Reszta Europy”, który w ubiegłym roku wygenerował 1,21 mld euro przychodu, firma jeszcze nie osiągnęła progu rentowności. Plan na rok 2016 zakłada wzrost łącznych przychodów o 20-25 proc.

Więcej o: