Rząd wprowadzi elektroniczne paragony. Informacje o Twoich zakupach trafią do Ministerstwa Finansów

Rząd planuje wprowadzenie od 2018 r. elektronicznych paragonów. Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w tej sprawie właśnie trafił do konsultacji społecznych.

Zgodnie z projektem, od 1 stycznia 2018 r. wszystkie kasy fiskalne musiałyby być wyposażone w tzw. moduł komunikacyjny. Nowe urządzenia będą automatycznie przekazywały elektroniczne paragony do bazy Ministerstwa Finansów. W tej sposób resort chce uszczelnić system podatkowy VAT i utrzymywać lepszą kontrolę nad sklepami czy punktami usługowymi.

Ale nowe rozwiązania mają służyć nam wszystkim. - Konsumenci będą mogli otrzymywać dowody zakupów SMS-em, e-mailem czy też ściągać je po zalogowaniu się do odpowiedniego portalu. To duże udogodnienie dla klientów, bo często gubimy paragony, a musimy np. złożyć reklamację. Teraz dostęp do elektronicznych paragonów będzie możliwy w każdej chwili - mówi serwisowi infoWire.pl Robert Łaniewski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Oczywiście nadal jednak będziemy otrzymywali również paragony w formie papierowej.

Kasy nowego typu będą zintegrowane z terminalami płatniczymi - przez co rząd poszerzy sieć akceptacji płatności bezgotówkowych. Wypychanie z obiegu gotówki na rzecz płatności kartami to bardzo skuteczne narzędzie w walce z szarą strefą.

Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że niespełna półtora roku na wymianę urządzeń fiskalnych to mało czasu. Ponadto zwracają uwagę na ważny „szczegół” – będą musieli zapewnić dobre połączenie internetowe, co wszak nie wszędzie jest łatwe.

Jak niedawno wyliczyła firma doradcza KPMG, wprowadzenie elektronicznych paragonów może rocznie przynieść budżetowi państwa dodatkowe 2,8 mld zł. Według autorów raportu, nowe urządzenia fiskalne to koszt ok. 1,8 tys. zł netto, plus dodatkowo 20 zł miesięcznie kosztów transmisji danych.

System kas fiskalnych online działa też w innych krajach. Na Węgrzech wpływy z VAT w 2014 r. wzrosły dzięki temu o 8 proc., w Słowenii zanotowano roczny skok o 4,6 proc.

Więcej o: