Pracujesz w którymś z tych zawodów? Firmy będą się o ciebie bić

Podwyżki? Nawet w co czwartej firmie. Zwiększenie zatrudnienia? Takie plany ma aż 37 proc. pracodawców. Ale na planach może się skończyć, bo coraz trudniej jest znaleźć kompetentnych pracowników - to najważniejsze wnioski z kolejnego badania rynku pracy, przeprowadzonego przez firmy Randstad i TNS Polska.

Pracownicy co czwartej firmy mogą spodziewać się, że w ciągu pół roku ich płace wzrosną. Co ciekawe, największe szanse na podwyżkę mają osoby pracujące w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców) położonych we wschodniej części Polski. Duże znaczenie ma też branża, w której działa firma. Wzrost płac zapowiada 31 proc. przedsiębiorców zajmujących się produkcją przemysłową i tylko 18 proc. działających w branży obsługi nieruchomości lub firm.

Aż 37 proc. firm deklaruje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy planuje zwiększać zatrudnienie. To najwyższy wynik w całej historii badania. Jednak pracowników poszukują też firmy zapełniające wakaty po osobach, które zrezygnowały z pracy. Dlatego w ciągu pół roku poprzedzającego badanie na rynku pracy aktywne było aż 81 proc. firm. Z tej grupy tylko 37 proc. zakończyło rekrutację pełnym sukcesem - udało im się znaleźć potrzebną liczbę kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach. 31 proc. firm zatrudniło mniej osób, niż pierwotnie planowały, zaś 21 proc. zrealizowało plan, ale rezygnując z części wymagań.

Urzad Pracy m.st. WarszawyUrzad Pracy m.st. Warszawy Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

Na rynku pracy najtrudniej jest o mistrzów i brygadzistów – tylko 12 proc. przedsiębiorców twierdzi, że są oni łatwo dostępni, zaś przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych.

Do kłopotów z zatrudnieniem techników i robotników wykwalifikowanych przyznało się 45 proc. firm (15 proc. badanych uważa, że są oni łatwo dostępni) zaś zatrudnienie inżynierów okazało się problemem dla 35 proc. przedsiębiorców. Bardziej dostępni są robotnicy wykonujący proste prace fizyczne, specjaliści czy menedżerowie różnych szczebli. Zdecydowanie najłatwiej jest o pracowników biurowych i administracyjnych.  

Więcej o: