Handel polską walutą to ponad 35 miliardów dolarów dziennie. A większość tego obrotu odbywa się poza Polską

Rafał Hirsch
Wiemy wszystko o tym jak wygląda polski rynek walutowy. Kto kupuje i sprzedaje złotego, gdzie i na co nasz PLN jest wymieniany. Od tych kwot może zakręcić się w głowie, oczywiście jeśli ktoś potrafi je sobie wyobrazić.

35 miliardów USD dziennie

W kwietniu 2016 średni dzienny obrót na złotym wynosił dokładnie 35 miliardów 279 milionów dolarów. Przeliczając to na złote wg średniego kursu NBP za kwiecień wychodzą 134 miliardy złotych. Czyli ponad 7 procent PKB. Tyle, że to obrót za jeden dzień, a PKB jest za cały rok. 

Czyli obroty na złotym dochodzą do poziomu równego polskiemu PKB w dwa tygodnie i dzieje się tak co dwa tygodnie. Chodzi tu o handel złotym wynikający zarówno z walutowych spekulacji, jak i z rozliczeń transakcji w gospodarce realnej.

35 mld USD dziennie to dużo, ale mimo to nasza waluta nie jest specjalnie istotna dla światowego rynku finansowego. Bank Rozliczeń Międzynarodowych (niektórzy nazywają go bankiem banków) co trzy lata robi dokładny skan tego co dzieje się na rynku walutowym. Własnie opublikował dane z tego roku.

Okazuje się, że polski złoty w rankingu walut uszeregowanych według dziennego obrotu ze swoimi 35 miliardami USD jest zaledwie na 22 miejscu.

Najpopularniejsze waluty świataNajpopularniejsze waluty świata źródło: BIS

Krótka uwaga: każdy bystry gość zauważy, że na tej planszy udziały procentowe nie sumują się do stu. Tak jest – sumują się do dwustu. Każda transakcja walutowa składa się z dwóch stron (dwóch walut) i na potrzeby tej tabelki każda strona jest liczona osobno.

Wracając do meritum: okazuje się też, że obroty na złotym spadły. W 2013 były o 2,3 mld USD większe. Chociaż spadek obrotów widać na całym światowym rynku walutowym. W kwietniu 2006 z ręki do ręki przechodziła na nim gotówka i różnego rodzaju kontrakty walutowe o wartości 5,09 bilionów USD. W 2013 było to 5,36 bilionów USD.  

Jeśli złoty, to Londyn

Światowym centrum handlu polską walutą wcale nie jest Warszawa. U nas obrót na złotym to tylko 6 mld USD dziennie. W Londynie jest ponad 20 mld USD dziennie.

Gdzie handluje się polską walutą?Gdzie handluje się polską walutą? źródło: BIS

To na świecie normalne. Z około 50 głównych walut świata mniej więcej czterdziestoma handluje się głównie w Londynie. Wyjątki to między innymi rubel (Moskwa),chiński juan (Hong Kong), dolar kanadyjski i real brazylijski (Nowy Jork).

Co ciekawe: wśród rynków na których obrót na złotym przekracza miliard USD dziennie obok Niemiec, Austrii i Francji jest także Słowacja.

Generalnie na rynku słowackim nasza waluta jest na drugim miejscu pod względem popularności, zaraz za euro.

Złoty jest popularny także w bankach austriackich i litewskich, tam nasza waluta jest na czwartym miejscu za euro, dolarem i frankiem szwajcarskim (Wiedeń), albo funtem brytyjskim (Wilno).

PLN wymieniany głównie na dolara i euro

Złoty jest wymieniany głównie na euro i na dolara. Para USD/PLN to aż 57 procent całego obrotu. EUR/PLN to kolejne 37 procent. Wszystkie inne pary walutowe z udziałem złotego to ledwie 6 procent całego handlu.

Najpopularniejsze pary walutowe z udziałem złotegoNajpopularniejsze pary walutowe z udziałem złotego źródło: BIS

W Warszawie dominują trzy waluty

BIS zbadał nie tylko to gdzie się handluje daną walutą, ale też to czym się handluje w poszczególnych krajach. Średni dzienny obrót na bankowym rynku walutowym w Polsce to ponad 9 miliardów dolarów dziennie (czyli wyraźnie mniej niż cały rynek złotego). Dominują trzy waluty: dolar, euro i złoty. Handel czwartym w kolejności frankiem szwajcarskim jest już 15 razy mniejszy niż euro i sięga „tylko” 339 milionów USD dziennie

Struktura handlu walutami w WarszawieStruktura handlu walutami w Warszawie źródło: BIS

Następny taki skan rynku walutowego dopiero w 2019.

Więcej o: