Karty płatnicze dla uchodźców. Może je dostać nawet milion osób

Nawet milion przebywających w Turcji uchodźców otrzyma od Unii Europejskiej karty płatnicze. Na powiązane z nimi rachunki co miesiąc będą przekazywane przelewy. W ten sposób pomoc humanitarna ma trafiać bezpośrednio do potrzebujących.

W zamian za pomoc Turcji w zahamowaniu napływu uchodźców Unia Europejska zobowiązała się wesprzeć przebywających tam Syryjczyków kwotą 6 mld euro. Jednak przekazywanie tych pieniędzy rodziło problemy. UE, obawiając się marnowania pieniędzy, chciała współpracować tylko z wybranymi organizacjami humanitarnymi, natomiast Turcja optowała za transferem tej kwoty do krajowego budżetu lub do agend rządowych. Ostatecznie część pomocy trafi bezpośrednio do potrzebujących. Wartość całego, ogłoszonego w czwartek, programu to 348 mln euro. Będzie to największy program humanitarny, jaki UE kiedykolwiek sfinansowała. Jego szczegóły nie są jeszcze znane, nie wiadomo na przykład, jakimi dokładnie kwotami będą zasilane poszczególne rachunki.

Croatia MigrantsCroatia Migrants Manu Brabo / AP (AP Photo/Manu Brabo, File)

Taki sposób wypłacania świadczeń socjalnych od kilku lat jest stosowany w Polsce. W formie zasilenia karty przedpłaconej mogą być wypłacane np. zasiłki rodzinne, dodatki mieszkaniowe czy środki z Funduszu Alimentacyjnego.

Według danych Banku Światowego w Turcji w 2014 r. na 100 tys. dorosłych mieszkańców przypadało aż 77 bankomatów. Dla porównania – według tego samego źródła w Finlandii było ich zaledwie 36, w Holandii 51, w Polsce 64, w Irlandii 85, zaś w Hiszpanii 120. Jeszcze lepiej ten kraj wypada pod względem nasycenia terminalami do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Tureckie banki są też bardzo często nagradzane za innowacyjność.

Więcej o: