Dla Biedronki Polska jest już za mała? Jeronimo Martins szykuje szturm na Rumunię

Wygląda na to, że dla Portugalczyków z Biedronki Polska jest już za mała. Jeronimo Martins, właściciel sieci, a także drogerii Hebe, jest w grupie zainteresowanych przejęciem rumuńskich sklepów Profi.

Portugalczycy nie są jedyni w kolejce po Profi. Wśród zainteresowanych są też amerykański fundusz CVC Capital, grupa inwestorów z Turcji oraz krajów bałtyckich - informuje Romania Insider.

Dzisiaj właścicielem Profi jest polski fundusz inwestycyjny Enterprise Investors. Rumuński portal szacuje, że za Profi trzeba będzie zapłacić 450 do 500 mln euro.

Sprzedaż w 2017 roku

W maju zarządzany przez Enterprise Investors fundusz Polish Enterprise Fund VI podał, że zatrudnił firmy doradcze, m.in. Citi Corporate and Investment Banking, które miały zbadać aktualną sytuację rynkową oraz przeanalizować potencjalne scenariusze rozwoju Profi. Teraz czeka na niewiążące oferty do końca września. Transakcja mogłaby zostać zamknięta w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Polski fundusz może nieźle zarobić

Enterprise Investors kupił Profi w 2009 roku za 66 mln euro. Od tego czasu wydał na rozwój sieci ponad 10 mln euro.

Dziś sieć Profi liczy 439 supermarketów w 212 rumuńskich miastach, w ramach której działają sklepy w konceptach standard, city (miejski) i loco (wiejski). Profi zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Przychody rumuńskiej sieci mogą w tym roku sięgnąć 780 mln euro, w porównaniu z 573 mln euro w 2015 roku (wzrost o 36 proc.).

Biedronka drugą firmą w Polsce

Biedronka jest drugą pod względem wielkości firmą w Polsce (przychody i zatrudnienie). W 2015 roku spółka otworzyła 102 sklepy, zamykając rok z 2 667 lokalizacjami. W tym roku sieć zlikwidowała 14 placówek, jednocześnie otwierając 40 nowych, a więc przybyło 26 lokalizacji. Łącznie jest ich 2 693.

W ubiegłym roku sprzedaż netto sieci Biedronka wzrosła o ponad 9 proc. w porównaniu z rokiem 2014 i wyniosła ponad 38 mld zł. W oparciu o umowę o pracę sieć zatrudnia ponad 55 tysięcy osób.

Więcej o: