Francja pierwszym krajem, który zakazał plastikowych kubków i talerzyków
Jest to efekt szerszych działań francuskiego rządu na rzecz środowiska naturalnego. Już w lipcu Francja wprowadziła prawo zakazujące supermarketom wydawania plastikowych torebek jednorazowych, a od 2017 roku plastikowe torby zostaną też wycofane z działów z warzywami i owocami. W ciągu czterech kolejnych lat restauracje i organizatorzy imprez plenerowych zostaną zmuszeni do wymiany plastikowych naczyń i sztućców na takie, które mogą być kompostowane.
Według Francuskiego Stowarzyszenia dla Zdrowia i Środowiska (ASEF) rocznie we Francji wyrzuca się 4,73 mld jednorazowych kubków. To daje 150 kubków na sekundę. Zaledwie 1 proc. z nich poddaje się recyklingowi, głównie z powodu nieodpowiedniego tworzywa.
plastikowe opakowania fot. Shutterstock
Zakaz krytykują przedstawiciele przemysłu opakowań, którzy twierdzą, że nowa ustawa narusza przepisy Unii Europejskiej w zakresie swobodnego przepływu towarów. Podkreślają też, że energia potrzebna do produkcji opakowań przyjaznych dla środowiska wcale nie musi być ekologiczna. Do tego - jak się wydaje - w tej chwili brakuje degradowalnych materiałów, które mogłyby być stosowane w połączeniu z plastikiem i używane jako naczynia na gorące jedzenie.
Pierwszym krajem, który zakazał plastikowych torebek był Bangladesz - stało się to po tym, jak śmieci zablokowały system udrożnień podczas powodzi. Następne były RPA, Kenia, Chiny, Rwanda, Meksyk oraz niektóre stany USA. Nowy Jork zakazał styropianowych kubków do kawy, a San Francisco do 2020 zamierza pozbyć się plastikowych butelek. Szacuje się, że do 2010 w oceanach znalazło się ok. 8 milionów ton plastikowych śmieci, do dzisiaj ta liczba z pewnością się zwiększyła.
-
Jesienny koszmar powrócił. Olbrzymia fala zgonów znów przetacza się przez Polskę [WYKRES DNIA]
-
Tesco znika z Polski. Sieć organizuje ostateczne wyprzedaże, obniżki nawet do 90 proc.
-
Blokada Kanału Sueskiego pokazała brudny "sekret" transportu morskiego. Statek jak kilka milionów samochodów
-
Luzowanie obostrzeń. Niedzielski: regionalizacja "wręcz pewna". Trzy województwa najbliżej
-
Jak idą szczepienia w Polsce? Ten powiat może być wzorem. 70 proc. osób przyjęło chociaż jedną dawkę
- Wicepremier Japonii mówił, że "można wypić" wodę z Fukushimy. MSZ Chin: To niech sam ją wypije
- WWF: Unia Europejska drugim największym niszczycielem lasów deszczowych [RAPORT]
- Belgia tymczasowo wstrzymuje szczepienia preparatami Johnson & Johnson. Czeka na opinię EMA
- Korea Północna. Obóz jeniecki obok zakładu produkcji uranu. Kim Dzong Un potrzebuje więźniów do pracy
- Hotele w dalszym ciągu zamknięte. "To będzie tragedia dla naszego sektora"