Francja pierwszym krajem, który zakazał plastikowych kubków i talerzyków

Według nowego francuskiego prawa do stycznia 2020 r. wszystkie jednorazowe naczynia muszą być w 50 proc. wykonane biodegradowalnych materiałów naturalnego pochodzenia. Proporcja wzrośnie do 60 proc. w 2025 r.

Jest to efekt szerszych działań francuskiego rządu na rzecz środowiska naturalnego. Już w lipcu Francja wprowadziła prawo zakazujące supermarketom wydawania plastikowych torebek jednorazowych, a od 2017 roku plastikowe torby zostaną też wycofane z działów z warzywami i owocami. W ciągu czterech kolejnych lat restauracje i organizatorzy imprez plenerowych zostaną zmuszeni do wymiany plastikowych naczyń i sztućców na takie, które mogą być kompostowane.

Według Francuskiego Stowarzyszenia dla Zdrowia i Środowiska (ASEF) rocznie we Francji wyrzuca się 4,73 mld jednorazowych kubków. To daje 150 kubków na sekundę. Zaledwie 1 proc. z nich poddaje się recyklingowi, głównie z powodu nieodpowiedniego tworzywa.

plastikowe opakowaniaplastikowe opakowania fot. Shutterstock

Zakaz krytykują przedstawiciele przemysłu opakowań, którzy twierdzą, że nowa ustawa narusza przepisy Unii Europejskiej w zakresie swobodnego przepływu towarów. Podkreślają też, że energia potrzebna do produkcji opakowań przyjaznych dla środowiska wcale nie musi być ekologiczna. Do tego - jak się wydaje - w tej chwili brakuje degradowalnych materiałów, które mogłyby być stosowane w połączeniu z plastikiem i używane jako naczynia na gorące jedzenie.

Pierwszym krajem, który zakazał plastikowych torebek był Bangladesz - stało się to po tym, jak śmieci zablokowały system udrożnień podczas powodzi. Następne były RPA, Kenia, Chiny, Rwanda, Meksyk oraz niektóre stany USA. Nowy Jork zakazał styropianowych kubków do kawy, a San Francisco do 2020 zamierza pozbyć się plastikowych butelek. Szacuje się, że do 2010 w oceanach znalazło się ok. 8 milionów ton plastikowych śmieci, do dzisiaj ta liczba z pewnością się zwiększyła.

Więcej o:
Komentarze (21)
Francja pierwszym krajem, który zakazał plastikowych kubków i talerzyków
Zaloguj się
 • stachud

  Oceniono 8 razy 6

  Do wiadomości gimbazy: W PRL na zakupy chodziło się z własnymi siatkami, na mleko trzeba było mieć szklaną butelką a w sklepie pakowali towar w szary papier. Rzeczywiście Francja wspięła na wyżyny i osiągnęła to co Polska 40 lat temu.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 3

  Za komuny u nas tak było. Żadnych "reklamówek" , tylko siatki na zakupy, a talerzyki jednorazowe z kartonu. Jak to się mówi? Historia się powtarza, czy komuna wraca?

 • vald

  Oceniono 6 razy 2

  Przemysł opakowań niech się wali.

 • czeski_honza

  Oceniono 16 razy 2

  No i brawo! Mogą być tekturowe!

 • brejwik

  Oceniono 5 razy 1

  Brawo ! Następne powinny być zakazane prezerwatywy, które również nie ulegają biodegradacji.

 • zz1026

  0

  wystarczy zrobic jak na zachodzie
  kaucje

  plastikowa butelka 2 zlote kaucji
  szklana 3 zlote
  puszka 1 zloty

 • ela-83

  0

  kiedy Polska?inaczej utoniemy w plastiku.

 • lcf7519

  Oceniono 2 razy 0

  Ogólnie ok. Zwykle na ogród jechałem rowerem. Teraz jak będę musiał zrobić grilla i zabrać naczynia pojadę samochodem. No trudno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX