Francja pierwszym krajem, który zakazał plastikowych kubków i talerzyków
Jest to efekt szerszych działań francuskiego rządu na rzecz środowiska naturalnego. Już w lipcu Francja wprowadziła prawo zakazujące supermarketom wydawania plastikowych torebek jednorazowych, a od 2017 roku plastikowe torby zostaną też wycofane z działów z warzywami i owocami. W ciągu czterech kolejnych lat restauracje i organizatorzy imprez plenerowych zostaną zmuszeni do wymiany plastikowych naczyń i sztućców na takie, które mogą być kompostowane.
Według Francuskiego Stowarzyszenia dla Zdrowia i Środowiska (ASEF) rocznie we Francji wyrzuca się 4,73 mld jednorazowych kubków. To daje 150 kubków na sekundę. Zaledwie 1 proc. z nich poddaje się recyklingowi, głównie z powodu nieodpowiedniego tworzywa.
plastikowe opakowania fot. Shutterstock
Zakaz krytykują przedstawiciele przemysłu opakowań, którzy twierdzą, że nowa ustawa narusza przepisy Unii Europejskiej w zakresie swobodnego przepływu towarów. Podkreślają też, że energia potrzebna do produkcji opakowań przyjaznych dla środowiska wcale nie musi być ekologiczna. Do tego - jak się wydaje - w tej chwili brakuje degradowalnych materiałów, które mogłyby być stosowane w połączeniu z plastikiem i używane jako naczynia na gorące jedzenie.
Pierwszym krajem, który zakazał plastikowych torebek był Bangladesz - stało się to po tym, jak śmieci zablokowały system udrożnień podczas powodzi. Następne były RPA, Kenia, Chiny, Rwanda, Meksyk oraz niektóre stany USA. Nowy Jork zakazał styropianowych kubków do kawy, a San Francisco do 2020 zamierza pozbyć się plastikowych butelek. Szacuje się, że do 2010 w oceanach znalazło się ok. 8 milionów ton plastikowych śmieci, do dzisiaj ta liczba z pewnością się zwiększyła.
-
Małe spięcie na linii Kanada-USA. Poszło o kontrowersyjny rurociąg. Biden zadzwonił do Trudeau
-
Europa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna, zawieszone nabożeństwa
-
Centra handlowe, siłownie i hotele otwarte od lutego? Minister podaje warunki. Decyzje lada dzień
-
Ujemne stopy procentowe w Polsce? Samcik: Możemy sobie zepsuć wartość pieniądza [STUDIO BIZNES]
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
- Szef RE chce, by koncerny wywiązały się z umów na dostawy szczepionek. Nie wykluczył kroków prawnych
- Plaga oszustw w internecie. Łatwo stracić pieniądze. Jak nie dać się nabrać na phishing?
- Peter Pomerantsev dla Gazeta.pl: Populiści manipulują wyznawcami jak guru sekty
- Krzysztof Kowalczyk z NBP: Banknot o nominale 1000 złotych może wejść do obiegu za pięć lat
- W trzecim kwartale oszuści ukradli blisko 18 mln zł z kont bankowych