Arabia Saudyjska pod ścianą. Pensje w dół. O urlopie czas zapomnieć

Arabia Saudyjska obcina przywileje urzędników państwowych. Powodem są niskie ceny ropy naftowej, kraj ten jest największym eksporterem tego surowca na świecie.

 

Deficyt budżetowy Arabii Saudyjskiej wyniósł w 2015 r. rekordowe 98 mld dolarów. Było to podstawą zapowiedzi znaczącego ograniczenia wydatków, cięcia płac w administracji publicznej, a także obniżenia sporych rządowych subwencji na paliwa i wodę.

Koniec hojności rządu

Teraz ograniczenia urzędniczych pensji stały się faktem. Król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud zredukował wynagrodzenia ministrów o 20 procent, a deputowanych o 15 procent. Liczbę dni urlopu ograniczono z 42 do 36. Urzędnicy stracą prawo do dodatków za pracę w nadgodzinach czy zwrotu kosztów dojazdów do pracy.

Saudyjczycy od lat przyzwyczajeni byli do rządowej hojności. Władze zapewniały sobie spokój za pomocą różnego rodzaju subwencji czy gwarancji zatrudnienia w rozbudowanym sektorze publicznym.

Arabia Saudyjska to ropa

Najważniejszym powodem cięć urzędniczych wynagrodzeń są notowania ropy naftowej, które z uwagi na nadpodaż od dwóch lat utrzymują się na niskich poziomach. Ropa przynosi 80 proc. dochodów budżetowych Arabii Saudyjskiej i 45 proc. PKB.

Budżet państwa obciążają ponadto koszty walki o pozycję w regionie. Królestwo zaangażowało się w wojnę w Jemenie, koalicję walczącą z Państwem Islamskim, finansuje też regionalne rządy.

Zadyszka gospodarcza królestwa

Gospodarka Arabii Saudyjskiej zwalnia od kilku miesięcy. W pierwszym kwartale 2016 roku PKB wzrósł o 1,3 proc. rok do roku - to najgorszy wynik od pierwszego kwartału 2013 roku. Gospodarka królestwa bez wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej urosła o jedyne 0,2 proc., to z kolei najniższy wskaźnik od około 25 lat.

Co prawda sektory związane z ropą wzrosły w I kwartale br. o 5,1 proc., ale część gospodarki niezwiązana z tym surowcem skurczyła się o 0,7 proc.

Jeszcze przed opublikowaniem tych nie najlepszych danych agencja Moody's obniżyła rating królestwa. Wcześniej, po raz pierwszy w historii, to samo uczyniła agencja Fitch.

Więcej o: