Norwegia ma najszybszy internet w Europie. Jak wypada Polska?

Z najszybszego internetu na świecie korzystają mieszkańcy Korei Południowej, najszybszy internet w Europie jest w Norwegii. Polska, pomimo znacznych postępów, ma jeszcze dużo do zrobienia.

Średnia prędkość połączenia internetowego na całym świecie w pierwszym kwartale 2016 roku wyniosła 6,3 Mb/s, to 12-procentowy wzrost w stosunku do czwartego kwartału 2015 - wynika z raportu firmy Akamai, firmy zajmującej się między przechowywaniem i dystrybucją danych w sieci. 

Norwegia najlepsza w Europie

Największy postęp w przyspieszaniu internetu osiągnął w analizowanym kwartale Hong Kong (19 proc.), jednak Korea Południowa utrzymała pozycję lidera. Średnia szybkość połączenia internetowego w tym kraju wynosi 29 Mb/s.

W ciągu roku przeciętna prędkość internetu w Norwegii wzrosła o 55 procent, do 21,3 megabitów na sekundę (Mb/s), co pozwoliło jej zająć miejsce Szwecji i stać się krajem z najszybszym internetem w Europie. Szwecja, z przeciętną prędkością 20,6 Mb/s, uplasowała się na czwartej pozycji na świecie. Trzecim najszybszym połączeniem internetowym może pochwalić się Hong Kong - średnio 19,9 Mb/s.

Może być jeszcze lepiej

Polska ze średnią prędkością internetu 12,8 Mb/s zajmuje 32. miejsce na świecie. W ciągu roku udało się wynik ten poprawić o 30 proc., w ciągu kwartału - o 16 proc. W naszym regionie lepsze okazują się Łotwa (18,3 Mb/s), Czechy (17,8 Mb/s)         Rumunia (16,1 Mb/s), Bułgaria (15,8 Mb/s), Litwa (15,1 Mb/s), Słowacja (13,8 Mb/s) czy Węgry ze średnią prędkością połączenia internetowego na poziomie 13,8 Mb/s.

Mobilnie w czołówce światowej

Polska świetnie sobie za to radzi w dziedzinie najszybszego internetu mobilnego. Według rankingu aplikacji mobilnej Speedtest, średnia prędkość mobilnego łącza w Polsce to 14,77 Mb/s dla pobierania danych i 5,72 Mb/s dla wysyłania. To wynik lepszy nie tylko od średniej światowej (8,44 Mb/s w przypadku pobierania i 2,03 Mb/s wysyłanie), ale także europejskiej (odpowiednio 10,74 i 2,63 Mb/s).

Więcej o:
Komentarze (8)
Norwegia ma najszybszy internet w Europie. Jak wypada Polska?
Zaloguj się
 • chateau

  Oceniono 1 raz 1

  Nieprawda.
  To w Polsce jest najszybszy Internet. O 14:00 Prezes wypowiada się przed kamerami, a cztery godziny wcześniej jego wypowiedzi są już na Twitterze.

 • gajuszjuljusz

  Oceniono 1 raz 1

  ja mam z Orange 3,5 Mb/s-w porywach!kamiennogórskie

 • lisa2

  0

  I czym się tu chwalić czy co krytykować?

  Wystarczy mi porównanie o internet darmowy (chodzi o bezpłatny dostęp do powszechnego internetu).

 • Grzegorz Beraś

  0

  Ruda Sułowska. Zasięgu Plus'a w zasadzie nie uświadczysz. Łącze internetowe: 100/100 Mb/s symetryczne. tak to się robi. :)

 • dubliner75

  0

  co za qrwa bzdury , pewnie jak z korupcja ktorej oficjalnie w Norwegii nie ma. mieszkam obecnie w Bergen i mam neta z zabojcza predkoscia do 5 mb/s po miedziaku, i to blisko centrum.

 • 6nine9

  0

  Czyli na swiecie pierwsza jest Korea, w Europie zaś Norwegia, Szwecja i trzeci Hong Kong.

 • tadec

  Oceniono 2 razy 0

  Na mojej norweskiej wyspie internet dziala jeszcze szybciej,bo megabity roznoszone są przez pedzace,bezkarne jelenie. Szybkosć wiekszą rozwijają jedynie polskie dziatki (dzieci) uciekajac przed porwaniem przez bandycki Barnevernet (ex-Lebensborn).

 • rizzy

  0

  "W ciągu roku przeciętna prędkość internetu w Norwegii wzrosła o 55 procent, do 21,3 megabajtów na sekundę (Mb/s)"

  Panie Karolu, "megabajty" oznacza się symbolem MB (1 bajt = 8 bitów => "B"), podczas gdy "Mb" oznacza "megabity" (1 bit = 0 lub 1 => "b"). Proszę o poprawienie, gdyż czytając ten artykuł nie wiem, czy prędkość wynosi 21,3 MB/s (170,4 Mb/s), czy 21,3 Mb/s (2,7 MB/s).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX