Norwegia ma najszybszy internet w Europie. Jak wypada Polska?

Z najszybszego internetu na świecie korzystają mieszkańcy Korei Południowej, najszybszy internet w Europie jest w Norwegii. Polska, pomimo znacznych postępów, ma jeszcze dużo do zrobienia.

Średnia prędkość połączenia internetowego na całym świecie w pierwszym kwartale 2016 roku wyniosła 6,3 Mb/s, to 12-procentowy wzrost w stosunku do czwartego kwartału 2015 - wynika z raportu firmy Akamai, firmy zajmującej się między przechowywaniem i dystrybucją danych w sieci

Norwegia najlepsza w Europie

Największy postęp w przyspieszaniu internetu osiągnął w analizowanym kwartale Hong Kong (19 proc.), jednak Korea Południowa utrzymała pozycję lidera. Średnia szybkość połączenia internetowego w tym kraju wynosi 29 Mb/s.

W ciągu roku przeciętna prędkość internetu w Norwegii wzrosła o 55 procent, do 21,3 megabitów na sekundę (Mb/s), co pozwoliło jej zająć miejsce Szwecji i stać się krajem z najszybszym internetem w Europie. Szwecja, z przeciętną prędkością 20,6 Mb/s, uplasowała się na czwartej pozycji na świecie. Trzecim najszybszym połączeniem internetowym może pochwalić się Hong Kong - średnio 19,9 Mb/s.

Może być jeszcze lepiej

Polska ze średnią prędkością internetu 12,8 Mb/s zajmuje 32. miejsce na świecie. W ciągu roku udało się wynik ten poprawić o 30 proc., w ciągu kwartału - o 16 proc. W naszym regionie lepsze okazują się Łotwa (18,3 Mb/s), Czechy (17,8 Mb/s)         Rumunia (16,1 Mb/s), Bułgaria (15,8 Mb/s), Litwa (15,1 Mb/s), Słowacja (13,8 Mb/s) czy Węgry ze średnią prędkością połączenia internetowego na poziomie 13,8 Mb/s.

Mobilnie w czołówce światowej

Polska świetnie sobie za to radzi w dziedzinie najszybszego internetu mobilnego. Według rankingu aplikacji mobilnej Speedtest, średnia prędkość mobilnego łącza w Polsce to 14,77 Mb/s dla pobierania danych i 5,72 Mb/s dla wysyłania. To wynik lepszy nie tylko od średniej światowej (8,44 Mb/s w przypadku pobierania i 2,03 Mb/s wysyłanie), ale także europejskiej (odpowiednio 10,74 i 2,63 Mb/s).

Więcej o: