Przełomowe plany Niemców. Chcą, żeby kobiety zarabiały tyle samo, co mężczyźni

Niemcy dążą do wyrównania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Niemcy - w przeciwieństwie do Polski - są krajem w którym najbardziej w Europie dyskryminuje się kobiety finansowo. Teraz ma się to jednak zmienić. Kanclerz Angela Merkel stojąca na czele konserwatywnej CDU osiągnęła porozumienie w rozmowach z centrolewicowym członkiem koalicji SPD w tej sprawie.

Wielki krok naprzód

Zgodnie z umową, przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 200 pracowników, będą musiały upubliczniać informacje dotyczące zarobków kobiet i mężczyzn zajmujących te same stanowiska.

Firmy, w których pracuje więcej niż 500 pracowników, będą musiały wprowadzić mechanizmy wyrównujące płace obu płci, zapowiedział szef parlamentarnej SPD Thomas Oppermann, który nazwał projektowaną ustawę jako "wielki krok naprzód" dla milionów pracowniczek w Niemczech.

Zgodnie ze statystykami, kobiety w Niemczech mają skłonność do podejmowania pracy na gorzej płatnych posadach, często zatrudnione są na część etatu.

Zmiany są ponoć pewne, choć na razie nie padła data, kiedy miałyby być wprowadzone.

Różnice w Niemczech większe niż w UE

Z ostatnich danych wynika, że w Niemczech kobiety zarabiają o ok. 21 proc. mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Przy czym na terenie byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej różnica w pensjach kobiet i mężczyzn jest wyraźnie mniejsza i wynosi zaledwie 8 proc. Na terenie byłej Republiki Federalnej Niemiec sięga 23 proc. - wynika z informacji niemieckiego urzędu statystycznego. To bardzo duża dysproporcja

Dla porównania w Unii Europejskiej średnia wynosi 16,4 proc., Największa jest w Estonii - niemal 30 proc., Austrii - 23 proc. i Czechach - około 21 proc. Najmniejszą różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE zanotowano w Słowenii - 3,2 proc., na Malcie - 5,1 proc. i w Polsce, gdzie rozbieżność ta wynosi ledwie 6,4 proc.

 

Więcej o:
Komentarze (112)
Przełomowe plany Niemców. Chcą, żeby kobiety zarabiały tyle samo, co mężczyźni
Zaloguj się
 • jake210

  Oceniono 38 razy 28

  Mogą przy okazji wylać dziecko z kąpielą - coraz mniej pracodawców będzie w ogóle chciało zatrudniać kobiety. Parytety płci to sztuczny i bezsensowny twór - albo się jest dobrym w swoim fachu albo nie, płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia.

 • zomotradycja

  Oceniono 9 razy 7

  Skoro kobiety mniej zarabiają ZA TĘ SAMĄ PRACĘ to dlaczego pracodawcy w ogóle chcą zatrudniać mężczyzn? Przecież powinni się zabijać o zatrudnienie kobiet bo wtedy więcej zarobią. Jak zwykle p. Merkel chce wprowadzać w życie swoje kretyńskie komunistyczne pomysły.

 • kolos100

  Oceniono 23 razy 5

  Kiedy kobiety będą pracować w kopalniach, hutach, na budowach i tak dalej? Kiedy będzie równość w tej kwestii?

 • nixodus

  Oceniono 4 razy 4

  Jako szefowa kalifatu powinna zadbać o prawa kobiet w islamie.

 • polsilver100

  Oceniono 12 razy 4

  W zawodach niewymagających pracy fizycznej jestem za ,w innych to mrzonka

 • polsilver100

  Oceniono 20 razy 4

  Kobiety powinny zarabiać tyle samo co mężczyźni jest tylko jedno ale.Taka sama płaca za taką samą pracę a nie tylko nazwę pracy.Jak mechanik samochodowy wyjmnie silnik ,zrobi głowicę itp to powinien dostać tyle samo co kobieta która to zrobi.W praktyce kobieta wymieni tylko olej a ciężka fizyczna robota pozostanie na barkach mężczyzny.Zobaczymy ile metrów zrobi na budowie murarz i murarka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX