Gigantyczne przejęcie w branży medialnej. AT&T chce kupić Time Warnera, właściciela CNN, HBO i Warner Bros.

AT&T w weekend poinformowało, że chce przejąć Time Warnera, gigantyczny koncern medialno-rozrywkowy. Płaci 107,5 dolara za akcję, łącznie 85,4 miliarda dolarów. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie to największa fuzja na świecie w tym roku.

W tym przejęciu wiele rzeczy jest "naj". AT&T to największa grupa telekomunikacyjna w Stanach Zjednoczonych pod względem wartości rynkowej, drugi największy operator komórkowy w tym kraju, ma także sieć telewizji kablowej. Time Warner jest ogromnym koncernem, w którego skład wchodzi kanał HBO, telewizja CNN i Warner Brothers - największe studio filmowe w Hollywood.

Po połączeniu w grupie znajdą się zarówno kanały dystrybucji, jak i dostawcy treści. To mogłoby pomóc AT&T zdobyć użytkowników, którzy coraz częściej korzystają z telewizji i rozrywki w internecie i na smartfonach. Na tym rosnącym rynku AT&T po przejęciu mógłby konkurować z Netfliksem. Kupując Time Warnera, dostałby dostęp zarówno do całodobowych kanałów informacyjnych, filmowych hitów, jak seria o Harrym Potterze, a także ogromnej biblioteki HBO z serialami takimi jak "Gra o Tron".

Na przejęcie będzie musiał się zgodzić amerykański regulator. AT&T będzie musiał go przekonać, że połączenie nie naruszy zasad konkurencji i nie da powstałemu gigantowi nadmiernej przewagi rynkowej.

Oponentów planowanej fuzji AT&T może znaleźć także w Białym Domu, i to bez względu na to, kto wygra listopadowe wybory. Donald Trump już zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, zablokuje przejęcie. Obawy słychać także z obozu Hillary Clinton. Senator Tim Kaine, kandydat Demokratów na wiceprezydenta powiedział w telewizji NBC, że "mniejsza koncentracji jest pomocna, szczególnie w branży medialnej." Na temat planowanego połączenie krytycznie wypowiedział się też były kandydat w wyborach prezydenckich Bernie Sanders, który obecnie popiera Hillary Clinton. Napisał na Twitterze, że fuzja "oznaczałaby wyższe ceny i mniejszy wybór dla Amerykanów".

Pojawiły się też obawy dotyczą także niezależności dziennikarskiej jednej z największych organizacji medialnych na świecie - CNN, wyrażali je między innymi dziennikarze stacji. Prezes AT&T zapewnił jednak, że nie zamierza w tę niezależność ingerować.

Pogłoski o tym, że Time Warner jest na sprzedaż, krążyły już od dawna. Zainteresowany miał być między innymi Apple, a dwa lata temu Time Warner odrzucił ofertę Century Fox należącego do medialnego magnata Ruperta Murdocha.

Zobacz takze WIDEO:Bracia Warner czy Wonsal? Giganci Hollywood mieli polskie korzenie

Więcej o: