Volkswagen otworzył nową fabrykę w Polsce. Pracę ma tu znaleźć 3 tys. osób

Fabryka Volkswagena w Białężycach koło Wrześni kosztowała około 800 milionów euro. To największa jak dotąd inwestycja zagraniczna w Polsce.

Zakład ma produkować około 380 pojazdów dziennie, co daje 100 tysięcy rocznie. Powstać tu będą samochody użytkowe Crafter. "Otwierana dziś, najnowocześniejsza fabryka samochodów w Europie jest też miejscem, w którym będzie produkowany najnowocześniejszy samochód dostawczy w Europie" - powiedział na konferencji cytowany przez PAP prezes marki Volkswagen Samochody Użytkowe Eckhard Scholz.

Produkcja seryjna ruszyła już na początku września. Przyszły rok będzie jeszcze okresem rozwoju, według szacunków uda się wyprodukować około 50-60 tys. samochodów. Docelową produkcję na poziomie 100 tysięcy zakład ma osiągnąć w 2018 roku.

Pracę w fabryce w Białężycach ma znaleźć 3 tysiące osób, w systemie trzyzmianowym. Na razie to jedna zmiana - tworzy ją około 700-800 osób, w przyszłym roku ma ruszyć produkcja na dwie zmiany. Volkswagen Poznań będzie zatrudniać w Wielkopolsce ponad 10 tysięcy osób. Poza zakładem w Białężycach ma już fabrykę i odlewnię w Poznaniu i zakład zabudów specjalnych w Swarzędzu.

Nowa fabryka koło Wrześni zajmuje powierzchnię około 220 hektarów. Zakład jest długi na kilometr i ma szerokość około 500 metrów. Decyzja o wyborze tej lokalizacji została podjęta w marcu 2014 roku, budowa trwała 23 miesiące. Koszt budowy i wyposażenia sięgnął około 800 milionów euro, co znaczy, że jest to do tej pory największa inwestycja zagraniczna w naszym kraju. 

Zobacz także WIDEO: Volkswagen otwiera nowy rozdział w historii motoryzacji

Więcej o: