Radość frankowiczów. Sąd zajmie się ich pozwem zbiorowym przeciw Getin Noble Bankowi

Warszawski sąd okręgowy przyjął pozew zbiorowy grupy ok. 300 klientów Getin Noble Banku. Skarżą się oni na niedozwolone klauzule w umowach kredytów we frankach szwajcarskich.

Sprawa dotyczy kredytów udzielonych w latach 2006-2008. Frankowicze przekonują w pozwie, że Getin Noble Bank przeliczył ich zadłużenie w momencie wypłaty po własnym, zawyżonym kursie franka do złotego. Ponadto dowodzą, że bank także przy kalkulacji wysokości każdej raty stosował zbyt wysoki, jednostronnie ustalany kurs.

Chodzi więc o tzw. spready walutowe, czyli właściwie najmniej sporną część całego, rozległego problemu kredytów frankowych (tej, której dotyczy prezydencki projekt ustawy frankowej).

Bank wytyka błędy

 

Orzeczenie jest na razie nieprawomocne. Pełnomocniczka banku zapowiedziała zażalenie do sądu apelacyjnego. - Nie zgadzamy się z tym postanowieniem. Bank zaskarży je do sądu wyższej instancji i będzie wykazywał, że postanowienie jest wadliwe - powiedziała po rozprawie pełnomocnik Getin Noble Banku Katarzyna Leder.

Chodzi o to, że w pozwie uczestniczyły także trzy osoby, które obok celu konsumpcyjnego miały w umowie kredytowej wpisany także cel gospodarczy kredytu. Warszawski sąd co prawda zdecydował się odrzucić pozwy tych osób, ale, jak argumentuje Katarzyna Leder, „nie jest rolą sądu naprawianie błędów pełnomocnika jednej ze stron".

Mec. Mariusz Korpalski, jest jednak przekonany, że "sąd apelacyjny zdania nie zmieni i wtedy sąd okręgowy wyznaczy termin do zgłaszania się przez kolejnych klientów banku do tej grupy".

Już raz bankowi się udało

Jednak pozew frankowiczów wobec Getin Noble Bankowi już raz został odrzucony. W 2015 r. warszawski sąd okręgowy przychylił się do stanowiska banku, iż wśród sygnatariuszy pozwu są osoby posiadające kredyty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, co nie pozwala traktować pozwu jako zbiorowy. We wrześniu 2015 r. sąd apelacyjny uchylił jednak to postanowienie, teraz pozywających przybyło (z ok. 90 do ok. 300) i mają na koncie kolejny sukces – tzn. przyjęcie pozwu do rozpoznania przez sąd.

- Jesienią przyszłego roku będziemy mieli zamkniętą grupę i wtedy będziemy mogli przystępować do merytorycznego rozpoznawania roszczeń i umów – zapowiedział mec. Korpalski. Co więcej, jeśli postanowienie o przyjęciu pozwu do rozpoznania się uprawomocni, to sąd zarządzi ogłoszenie informacji o tym postępowaniu grupowym w ogólnopolskich mediach. A to jeszcze może powiększyć grupę sygnatariuszy pozwu.

W sumie kredytobiorców frankowych w Getin Noble Banku jest ok. 40 tys., a kredyty hipoteczne udzielone we frankach szwajcarskich stanowią istotną część portfela kredytowego w tym banku.

We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął do rozpoznania pozew zbiorowy 450 frankowiczów i złotówkowiczów wobec Banku Millennium. Chodzi w nim o ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Czytaj więcej: Frankowicze i złotówkowicze łączą siły przeciwko bankowi. Pierwszy taki pozew zbiorowy

Więcej o: