Radość frankowiczów. Sąd zajmie się ich pozwem zbiorowym przeciw Getin Noble Bankowi

Warszawski sąd okręgowy przyjął pozew zbiorowy grupy ok. 300 klientów Getin Noble Banku. Skarżą się oni na niedozwolone klauzule w umowach kredytów we frankach szwajcarskich.

Sprawa dotyczy kredytów udzielonych w latach 2006-2008. Frankowicze przekonują w pozwie, że Getin Noble Bank przeliczył ich zadłużenie w momencie wypłaty po własnym, zawyżonym kursie franka do złotego. Ponadto dowodzą, że bank także przy kalkulacji wysokości każdej raty stosował zbyt wysoki, jednostronnie ustalany kurs.

Chodzi więc o tzw. spready walutowe, czyli właściwie najmniej sporną część całego, rozległego problemu kredytów frankowych (tej, której dotyczy prezydencki projekt ustawy frankowej).

Bank wytyka błędy

 

Orzeczenie jest na razie nieprawomocne. Pełnomocniczka banku zapowiedziała zażalenie do sądu apelacyjnego. - Nie zgadzamy się z tym postanowieniem. Bank zaskarży je do sądu wyższej instancji i będzie wykazywał, że postanowienie jest wadliwe - powiedziała po rozprawie pełnomocnik Getin Noble Banku Katarzyna Leder.

Chodzi o to, że w pozwie uczestniczyły także trzy osoby, które obok celu konsumpcyjnego miały w umowie kredytowej wpisany także cel gospodarczy kredytu. Warszawski sąd co prawda zdecydował się odrzucić pozwy tych osób, ale, jak argumentuje Katarzyna Leder, „nie jest rolą sądu naprawianie błędów pełnomocnika jednej ze stron".

Mec. Mariusz Korpalski, jest jednak przekonany, że "sąd apelacyjny zdania nie zmieni i wtedy sąd okręgowy wyznaczy termin do zgłaszania się przez kolejnych klientów banku do tej grupy".

Już raz bankowi się udało

Jednak pozew frankowiczów wobec Getin Noble Bankowi już raz został odrzucony. W 2015 r. warszawski sąd okręgowy przychylił się do stanowiska banku, iż wśród sygnatariuszy pozwu są osoby posiadające kredyty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, co nie pozwala traktować pozwu jako zbiorowy. We wrześniu 2015 r. sąd apelacyjny uchylił jednak to postanowienie, teraz pozywających przybyło (z ok. 90 do ok. 300) i mają na koncie kolejny sukces – tzn. przyjęcie pozwu do rozpoznania przez sąd.

- Jesienią przyszłego roku będziemy mieli zamkniętą grupę i wtedy będziemy mogli przystępować do merytorycznego rozpoznawania roszczeń i umów – zapowiedział mec. Korpalski. Co więcej, jeśli postanowienie o przyjęciu pozwu do rozpoznania się uprawomocni, to sąd zarządzi ogłoszenie informacji o tym postępowaniu grupowym w ogólnopolskich mediach. A to jeszcze może powiększyć grupę sygnatariuszy pozwu.

W sumie kredytobiorców frankowych w Getin Noble Banku jest ok. 40 tys., a kredyty hipoteczne udzielone we frankach szwajcarskich stanowią istotną część portfela kredytowego w tym banku.

We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął do rozpoznania pozew zbiorowy 450 frankowiczów i złotówkowiczów wobec Banku Millennium. Chodzi w nim o ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Czytaj więcej: Frankowicze i złotówkowicze łączą siły przeciwko bankowi. Pierwszy taki pozew zbiorowy

Więcej o:
Komentarze (41)
Radość frankowiczów. Sąd zajmie się ich pozwem zbiorowym przeciw Getin Noble Bankowi
Zaloguj się
 • dinowar

  Oceniono 12 razy 4

  Oszukani po 8-10 latach! A to niekumate towarzystwo, co to bierze kredyty na kilka mieszkań na handel, w walucie której nie zarabia, najbardziej opłacalnie, ale umów nie czyta wcale. Sąd powinien ich pogonić, choćby z tego powodu, że przecież wiedzieli co podpisują. Czy ktoś ich zmuszał do tych kredytów? Nie! Chcieli tanio, czyli zarobić. Tani kredyt, drogo mieszkanie sprzedać. Chciwość ich przerosła. Mają nauczkę.

 • kontest_two

  Oceniono 12 razy 4

  Czytając ten artykuł prawie się rozczuliłem nad ciężkim losem frankowiczów.... i ciężkim zaskokiem. Wzięli te kredyty w latach 2006 - 2008 i dopiero teraz poczuli się oszukani!! Ciekawe, nieprawdaż?

 • ryszard.borys70

  Oceniono 10 razy 4

  no i prawidłowo !

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 15 razy 3

  no to getin leży... zwłaszcza jak do pozwu dołączy cała reszta nabitych w toksyczne "produkty" bankowe...

 • leszekwarszawa

  Oceniono 2 razy 2

  trzymam kciuki! oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa. teraz my jesteśmy sprite a banki pragnienie.

 • tom-pek

  Oceniono 4 razy 2

  zarabiam złotówki biore kredyt w złotówkach .............kombinacje czkawką sie odbiły

 • kiajk

  0

  prawda jest taka, że jak chce się porozumieć z bankiem to trzeba to załatwiać indywidualnie. wiem co mówię, bo też byłam przez moment w trudnej sytuacji i poszli mi w getinie na rękę- mają bardzo "ludzką" obsługę klienta. niestety ale w przypadku dużych kredytów trzeba się liczyć z ryzykiem i nie zwalać na bank jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli..

 • innym_razem

  Oceniono 2 razy 0

  nie wiem jak to działa,ale mi się trochę śmiać chce. ludzie biorą ogromne kredyty na kilkadziesiąt lat, kompletnie nie przewidując czy sobie dadzą radę czy nie, a potem pretensje do banku? no kurde, nikt nikogo nie zmuszał do podpisywania umowy. a już zwłaszcza w getinie, gdzie naprawdę da się dogadać, a obsługa klienta jest na świetnym poziomie.

 • h.a.l

  Oceniono 2 razy 0

  Jakoś jak frank był nisko to nie czuli się oszukani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX