Frankowicze powinni uważnie śledzić wybory prezydenckie w Stanach. I trzymać kciuki za Clinton

Kurs franka szwajcarskiego jest na najwyższych od sierpnia poziomach. To kiepska wiadomość dla frankowiczów. A może być jeszcze gorzej - wszystko przez... wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Frank szwajcarski znów kosztuje ok. 4 zł, powrócił tym samym do poziomów ostatnio regularnie widywanych na przełomie lipca i sierpnia. Jeszcze w pierwszej połowie października cena szwajcarskiej waluty oscylowała w granicach 3,90-3,92 zł.

kurs CHF/PLNkurs CHF/PLN źródło: Investing.com

Frank się umacnia m.in. dlatego, że na rynkach rośnie niepewność w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych (8 listopada). Szwajcarska waluta jest traktowana przez inwestorów jako bezpieczna przystań dla ich pieniędzy. To wszystko dzięki świetnej sytuacji budżetowej Szwajcarii, konkurencyjnej gospodarce, bardzo wysokiej wiarygodności rządu i banku centralnego i dobrej płynności franka.

Po brytyjskim referendum ws. Brexitu kurs CHF/PLN wzrósł do poziomów 4,10 zł i więcej. Teraz może być podobnie, a wzrosty mogą być długotrwałe. Wielu inwestorów spodziewa się, że jeśli w wyborach zwycięży Donald Trump, strach na rynkach długo nie ustąpi. Szczególnie, jeśli Trump zacznie wprowadzać w życie swoje obietnice potężnych cięć podatków czy wzmożonych wydatków.

Inną bezpieczną przystanią jest m.in. złoto. Po wyborach w Stanach, szczególnie po zwycięstwie Trumpa, jego cena może mocno rosnąć.

Czytaj więcej: Inwestorzy giełdowi już wiedzą, kto wygra wybory w USA. "Indeks strachu" prawie nigdy się nie myli

To złe wieści dla frankowiczów

Gdyby kurs franka miał istotnie rosnąć, byłaby to kiepska wiadomość dla ok. 900 tys. frankowiczów w Polsce. Przy racie rzędu 400 franków, każdy wzrost kursu o 10 gr to ok. 60 zł więcej do zapłaty bankowi.

Co prawda banki stosują już kursy mocno zbliżone do tych rynkowych (zrezygnowały z bardzo wysokich spreadów), niemniej i tak mocny frank może wprowadzić w budżetach domowych trochę niepokoju.

Frankowicze nie mają też co oczekiwać rychłego przyjęcia ustawy regulującej kwestię ich kredytów. W Sejmie są trzy projekty, wszystkimi zajmuje się obecnie komisja finansów. Niemniej najbardziej prawdopodobne jest przyjęcie na razie tylko prezydenckiego, zakładającego wyłącznie zwrot części spreadów walutowych. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Frankowicze jednak coraz lepiej radzą sobie w sądach - wygrywają sprawy, a ich pozwy zbiorowe są przyjmowane do rozpoznania.

Zobacz także WIDEO: W ten dzień frankowicze byli bliscy zawału. Teraz wcale nie jest lepiej. Co dalej będzie z frankiem?

Więcej o:
Komentarze (100)
Frankowicze powinni uważnie śledzić wybory prezydenckie w Stanach. I trzymać kciuki za Clinton
Zaloguj się
 • wuetend

  Oceniono 27 razy 23

  Rzeczywiście, z pewnością bezpieczna przystań to Killary - z jej propozycjami dodatkowych świadczeń socjalnych i podwyżki podatków.

  I jeszcze to zdjęcie..........

  WY na Czerskiej się bójcie, bo szybko dojeżdzacie do ściany i nie macie planu B.

 • lazy_bones

  Oceniono 25 razy 23

  Ciekawie dobrane zdjęcie Trumpa. Szkoda, że nie pokazujecie tych Clintonowej jak dostaje tych ataków epilepsji z wywiniętym do góry dziubkiem z ust. Byłoby sprawiedliwiej. I weselej.

 • wrb.gazeta

  Oceniono 59 razy 23

  Brexit, wybory w Austrii, od dłuższego czasu Węgry no i nasze Polskie podwórko - Duda i PiS. Ostatnie 2 lata to jedne z najgorszych dla Lewactwa szczególnie z Polskiej perspektywy. Michnik już się poddał i jezdzi po kraju podobnie jak Bolesław wygłaszając przemówienia w salach wypełnionymi garstki emerytów systemu, z emblematami KOD. Zamkneli sie w swoim małym kręgu i biją na wzajem brawo.
  Problem w tym że wygrana Trumpa to to wszystko co się działo, tylko pomnożone razy 10. To polityczne trzęsienie ziemi i zwrot świata na prawo.
  GW to już bankrut, trzyma się jedynie dzieki pieniądzom Solorza one sie wprawdzie nie skończą, ale kiedyś ludzie zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi cokolwiek byście nie pisali i jak kogoś przedstawiali.

 • zomotradycja

  Oceniono 24 razy 22

  No proszę, mały kraj w środku Europy bardziej wiarygodny niż cały Eurokołochoz. Ale zaraz, jak to? Przecież w GW piszą że jak nie UE to alternatywą jest Białoruś albo Putin....

 • wuetend

  Oceniono 21 razy 21

  Maski już dawno opadły - Czerscy, Sripps, portal Liz, stajnia RAS już nawet nie silą się na pozory, że informują.

  One są na WOJNIE. Ciekawe, kto ją przetrwa........ Najmniejsze szanse daję jednak Lizowi i Agorze. Zagraniczni jakoś się prześlizgną zapewne.

 • wuchta.wiary

  Oceniono 46 razy 20

  Czekam na ten moment aż wygra Trump, a wy lewackie łajzy z GW dostaniecie sraczki.

 • malepifko

  Oceniono 30 razy 16

  Kto przez lata dawał medialnie do zrozumienia, wręcz sugerował, że jeśli nie weźmiesz kredytu i nie kupisz mieszkania, to przegrasz życie? Powinni was skarżyć jak skarżą banki, rzekomo wciskające na siłę ludziom kredyty.

 • kwahol

  Oceniono 18 razy 8

  Co za bzdury GW wypisuje- clintonowska propaganda rodem z CNN (Clinton News Network )...A to zdjecie...Chyba czychaliscie tydzeni aby je zrobic.

 • null.wyborcza

  Oceniono 15 razy 7

  Frankowiczu zapamiętaj Hilary to żona Żyda Clintona bandyty który ma krew Narodów Arabskich na rękach i sprawdź bank w którym masz kredyt nie pod kontem państwowości lecz Narodowości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX