Ten kraj chce wydobywać surowce na innych planetach. Kosmiczny wyścig rozpoczęty

Luksemburg przyjął projekt ustawy, która ma umożliwić wydobycie surowców mineralnych poza Ziemią. Przedsiębiorcy liczą na kosmiczne zyski.

Rząd Luksemburga przyjął w piątek projekt ustawy, dający podmiotom prywatnym prawo do czerpania korzyści z komercjalnego wykorzystania potencjalnych surowców znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.

Kraj ten stał się tym samym pierwszym w Europie, który zapewnia bezpieczeństwo prawne w przypadku wydobycia różnorakich materiałów, także wody, z asteroid i księżyca.

Podobne regulacje przyjęły w listopadzie ubiegłego roku Stany Zjednoczone. Komentatorzy wskazywali, że przepisy te są precedensem, łamią bowiem przyjętą wcześniej zasadę, że kosmos jest wspólną przestrzenią międzynarodową.

Dwie amerykańskie przedsiębiorstwa Deep Space Industries i Planetary Resources mają już swoje europejskie siedziby w Luksemburgu.

kosmoskosmos istock.com

Kosmos nie jest już wspólny?

Problem własności pojawia się także w przypadku Luksemburga.

- Przyjęte ramy prawne są w pełni zgodne z postanowieniami Traktatu o przestrzeni kosmicznej - mówi minister gospodarki Luksemburga Etienne Schneider.

Jego zdaniem oznacza to, że przepisy nie ingerują w żaden sposób w suwerenność terytorium czy ciała niebieskiego. Minister dodał, że Luksemburg jest na dobrej drodze, by stać się europejskim centrum badania i wykorzystania zasobów kosmicznych.

Schneider zaznacza, że ustawa ma wejść w życie na początku 2017 roku, jej zadaniem jest ochrona wartych miliardy dolarów, przyszłych inwestycji w kosmosie.

Rząd Luksemburga wezwał inne narody do tego, by dołączyły do inicjatywy. Ujawnił, że coraz więcej krajów deklaruje konkretne zainteresowanie współpracą.

Gra jest warta świeczki

W opinii ekspertów, ludzkość dysponuje odpowiednią technologią, by eksplorować surowce w kosmosie, jednak koszty takich przedsięwzięć są gigantyczne. Szacuje się, że NASA będzie musiała wyłożyć miliard dolarów, by dostarczyć 60 gramów (!) minerałów z asteroidy w trakcie misji OSIRIS-Rex. Przewidywane zyski płynące z kosmicznych kopalń? Biliony dolarów.

Więcej o: