Siemens - od telegrafu i pierwszego odkurzacza po wyrafinowane ekspresy do kawy

Uwielbiamy pachnącą, aromatyczną kawę z dobrego ekspresu. Najlepiej o poranku. A jest to możliwe między innymi dzięki temu, że w 1914 roku inżynierowie Siemensa opracowali pierwsze mechaniczne urządzenie do parzenia kawy - był to praprzodek dzisiejszego ekspresu.

Siemens przełomowych wynalazków, które zmieniły naszą pracę i przyzwyczajenia - czyli po prostu znaczną część życia - ma na swoim koncie naprawdę sporo.

Firma powstała jesienią 1847 roku - założyło ją dwóch przyjaciół Werner von Siemens i Johann Georg Halske. Panowie na samym początku zajęli się budową sieci telegraficznych. W 1848 roku Siemens zbudował pierwszą długodystansową linię telegraficzną w Europie - miała 500 km i połączyła Berlin z Franfurtem nad Menem, a niecałe dwadzieścia lat później położył kabel telegraficzny łączący Kalkutę w Indiach z Londynem. Budowa globalnej wioski została tym samym rozpoczęta, a niemiecka firma do dzisiaj nie wycofała się z rynku telekomunikacyjnego - dalej oferuje nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne.

Na nich jednak oferta Siemensa się nie kończy. I podobnie było w przeszłości. Bardzo szybko firma zostawiła swój ślad na rodzącym się z początkiem ubiegłego stulecia rynku nowoczesnych domowych urządzeń. I np. 110 lat temu, w 1906 roku przedstawiła światu pierwszy odkurzacz do domu. W dwudziestoleciu międzywojennym inżynierowie Siemensa zaproponowali również pierwsze pralki wirnikowe z grzałką - to był koniec prania w balii. A już po wojnie - w 1956 roku i w 1962 - dwa kolejne ważne wynalazki - najpierw automatyczną pralkę z bębnem ładowanym od góry, a potem pierwszy na świecie piekarnik o szerokości 60 cm do zabudowy - dzisiaj to standard na rynku.

Siemens od lat jest marką dbającą o wysoką jakość, innowacyjność i design urządzeń AGD. W prestiżowych testach konsumenckich fundacji Stiftung Warentest liczne produkty Siemens otrzymują najlepsze oceny. Markę wyróżniono też aż 23 nagrodami reddot (niemieckiego Instytutu Design Zentrum) za najwyższą jakość w dziedzinie designu oraz przyznano wielokrotnie prestiżowe odznaczenia iF Design Award (niemieckiego Instytutu Forum Design z Hannoweru) za innowację połączoną z oryginalną i funkcjonalną formą.

Inżynierowie Siemensa przywiązują też ogromną wagę do ekologii i energooszczędności produkowanego sprzętu.

W ciągu ostatnich 17 lat Siemens zredukował np. o 56 proc. zużycie wody i o 40 proc. energię potrzebną do umycia 13 kompletów naczyń w zmywarce. A w przypadku pralek oszczędności wynoszą 49 proc. energii i 35 proc. wody potrzebnej do wyprania 1 kg bielizny!

Przykładem jej możliwości i technicznego wyrafinowanie może być np. ekspres ciśnieniowy EQ.9, nowością w nim jest funkcja samooczyszczania systemu spieniania mleka po każdym użyciu oraz regulacja mocy aromatu. Dodatkowo dwa oddzielne pojemniki na ziarno z osobnymi młynkami pozwalają precyzyjnie spełnić życzenia chyba każdego smakosza kawy. Urządzenie zawsze też pilnuje idealnej temperatury parzenia i wygląda tak, że zdobi wnętrze każdej kuchni.

Ekspres do kawy Siemens EQ.9