Zmarł twórca najsłynniejszego hamburgera świata. Dziś Big Mac jest serwowany w ponad 100 krajach

W wieku 98 lat zmarł Michael Delligatti, twórca Big Maka, legendarnego hamburgera do dziś sprzedawanego w sieci McDonald's.

Michael Delligatti był jednym z pierwszych franczyzobiorców McDonalds’a w Stanach Zjednoczonych, jeszcze w latach 50. Na pomysł hamburgera z dwoma plastrami wołowiny, sałatą, żółtym serem, piklami oraz specjalnym sosem wpadł w 1967 roku, prowadząc jedną z restauracji sieci w Uniontown w stanie Pensylwania.

W porównaniu do ówczesnej oferty restauracji Big Mac wydawał się kanapką bardziej wysublimowaną. Co ciekawe, pierwsze wersje nie miały jeszcze środkowej bułki. Od momentu jej dodania w praktycznie niezmienionej formie Big Mac jest dziś serwowany w ponad 100 krajach na świecie. Tajemnicą pozostaje dokładny skład sosu, którego oryginalne butelki osiągają na aukcjach niebotyczne ceny kilkunastu tysięcy funtów.

Po wynalezieniu Big Maka Michael Delligatti zarządzał siecią kilkudziesięciu oddziałów McDonald’s w USA, stając się jednym z największych franczyzobiorców w historii firmy. W 2007 roku otworzył muzeum Big Maka, gdzie odwiedzający mogą fotografować się z największym na świecie pomnikiem w kształcie słynnej kanapki.

Więcej o: