Maspex Wadowice dostał 60 mln euro. Rozbuduje fabryki Kubusiów i makaronów. Połowa z planu Junckera

Szykują się wielkie inwestycje w Maspex Wadowice. Grupa otrzymała 60 mln euro (ok. 267 mln zł) kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę i modernizację fabryk i magazynów w Lublinie, Olsztynku, Łowiczu i Tychach.

Połowa z tej puli 60 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, czyli filara tzw. Planu Junckera. - Finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwala nam na pozyskanie środków nie tylko na lepszych warunkach w porównaniu z bankami komercyjnymi, ale także o dłuższym terminie kredytowania – tłumaczy Bogdan Tyrybon, Business Supply Chain Manager w Grupie Maspex.

- Jesteśmy zadowoleni z możliwości finansowania przedsięwzięć Grupy Maspex. To jest właśnie cel EFIS - stymulowanie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Chcielibyśmy wspierać dalsze inwestycje tego typu w Polsce – komentuje Vazil Hudak, wiceprezes odpowiedzialny za działalność kredytową EBI w Polsce.

Nowocześniejsze Kubusie i nie tylko

Plan inwestycji w Grupie Maspex jest imponujący. W latach 2016-2018 rozbudowane zostaną zakłady produkcyjne w Lublinie (fabryki „makaronowej” Lubelli), Olsztynku (tu produkowane są m.in. soki Kubuś) i Łowiczu (tam powstają produkty marek Łowicz, Kotlin, Krakus), mają też tam powstać nowoczesne, zautomatyzowane centra logistyczne.

W Lublinie w spółce Lubella, zakupione zostaną m.in. linie do produkcji makaronu. W Łowiczu rozbudowane będzie zaplecze do przetwórstwa owoców i warzyw.

Dodatkowo spółka planuje inwestycje proekologiczne – takie jak instalacja biogazowni w zakładzie w Tychach oraz instalacja paneli fotowoltaicznych w Olsztynku.

Program inwestycyjny Maspexu ma stworzyć ponad 150 nowych miejsc pracy przy jednoczesnym zachowaniu istniejących.

Czytaj też: Wiemy, dlaczego PKB rośnie wolniej. Tak źle z inwestycjami w Polsce nie było od blisko siedmiu lat

Więcej o: