Niemiecki gigant przyznaje. Spisek największych banków trwał wiele lat

W kwietniu tego roku Deutsche Bank przyznał się do manipulacji na rynkach złota i srebra. Bank poszedł na ugodę z inwestorami i ujawnił, że w procederze brały też udział Bank Nova Scotia, HSBC i UBS. Teraz bank dostarczył niezbitych dowodów na nielegalne ustalenia cen poza rynkiem.

Już w 2014 r. grupa tzw. "bulionowych banków" (największych dilerów złota na świecie), w tym Deutsche Bank, Bank of Nova Scotia, HSBC i UBS, została oskarżona o manipulowanie cenami na rynku srebra. Według pozwu, banki, które nadzorują system wyceny srebra Silver Fix, manipulowały rynkiem fizycznym i terminowym.

Na początku 2016 r. Deutsche Bank zgodził się rozstrzygnąć spór. Oprócz wypłaty zadośćuczynienia pieniężnego, bank poszedł też na współpracę z powodami. „W ocenie powodów, współpraca z Deutsche Bankiem znacznie pomoże powodom w egzekucji swych roszczeń wobec pozwanych, którzy nie poszli na ugodę” – napisano w piśmie do nowojorskiego sądu. Otwarło to drogę do pociągnięcia pozostałych banków do odpowiedzialności.

Wieloletni i dobrze zorganizowany spisek

 

Teraz, po ośmiu miesiącach, Deutsche Bank dostarczył dokumenty, które dowodzą kontaktu między dwoma traderami Deutsche Bank a dwoma z UBS. Według relacji powoda, traderzy omawiają sposoby sztucznej regulacji rynku, dzielą się informacjami na temat zleceń swoich klientów, uruchamiają zlecenia w niewłaściwych miejscach i angażują się w tzw. spoofing, czyli składanie olbrzymich zleceń sprzedaży i natychmiastowego ich anulowania, co skutkuje spadkiem notowań, na czym korzystają posiadacze zleceń sprzedaży – podaje Bloomberg.

Nagrania rozmów i zapisy korespondencji mają - według powodów - dowodzić wieloletniego, dobrze zorganizowanego i szeroko zakrojonego spisku, uderzającego w ceny srebra, który „przekracza dotychczasowe podejrzenia”.

Poszkodowani inwestorzy zamierzają złożyć kolejny pozew, według którego oskarżone mają być też banki Barclays, BNP Paribas Fortis, Standard Chartered i Bank of America.

Więcej o: