Ropa ratuje rubla. Rosyjska waluta najmocniejsza od 14 miesięcy

Rubel w poniedziałek wyraźnie umacnia się do dolara. Wszystko dzięki ropie naftowej, która też mocno drożeje - bo będzie jej mniej.

W poniedziałek rano rubel był najmocniejszy do dolara od 14 miesięcy - za dolary Rosjanie muszą płacić najmniej od października 2015 roku.

Notowania dolara amerykańskiego do rublaNotowania dolara amerykańskiego do rubla źródło: investing.com

Rubel się umacnia, bo drożeje ropa naftowa, a Rosja jest dużym producentem tego surowca. Tę zależność dobrze widać na poniższym wykresie:

Ropa naftowa z kolei drożeje, bo na rynku już niedługo prawdopodobnie będzie jej mniej. W weekend po pierwsze kraje naftowe z kartelu OPEC potwierdziły, że od przyszłego roku zmniejszą wydobycie tego surowca. A po drugie 11 innych znaczących producentów spoza kartelu – w tym Rosja – zadeklarowało, że zrobią to samo. W ostatnich dwóch latach ropa taniała, bo było jej na rynku po prostu za dużo w stosunku do zapotrzebowania. Planowanie ograniczenie jej ilości na rynku powinno sprawić, że surowiec będzie droższy, więc jego producenci będą więcej na nim zarabiać.

Czytaj więcej: Ropa w górę, a na stacjach paliwo najdroższe od ponad roku. Co nas czeka na święta? 

W poniedziałek drożały też - choć nie tak mocno, jak rosyjski rubel - inne waluty powiązane z ropą naftową: norweska korona, dolar kanadyjski, meksykańskie peso i kazachski tenge. 

Więcej o: