Twoja opłata za przejazd autostradą A1 wspomoże holenderskich emerytów. Jak to możliwe?

Spółka Arcus A1 Investor Vehicle LLP chce przejąć kontrolę nad Gdańsk Transport Company, zarządcą Autostrady A1 na odcinku od Gdańska do Torunia. W związku z planami koncentracji złożyła już wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Arcus A1 Investor Vehicle LLP jest spółką specjalnego przeznaczenia kontrolowaną przez Stichting Pensioenfonds ABP. ABP, jak informuje UOKiK, realizuje zbiorowe programy emerytalne w sektorach edukacji, sektorze rządowym, sektorach budowlanych, firmach sprzątających i myjących okna, korporacjach mieszkaniowych oraz firmach energetycznych i spółkach użyteczności publicznej, jak również w ramach socjalnego lub chronionego zatrudnienia w Holandii.

Gdańsk Transport Company jest z kolei zarządcą płatnego odcinka autostrady A1 pomiędzy Rusocinem a Nową Wsią. Ma koncesję na finansowanie, projektowanie, budowę i eksploatację tego odcinka trasy do 2039 r. Potem nieodpłatnie przekaże zarządzany odcinek państwu. Na razie przejazd całym tym 152-kilometrowym fragmentem autostrady obecnie kosztuje kierowców samochodów osobowych 29,90 zł.

Arcus A1 Investor Vehicle LLP chce przejąć GTC bezpośrednio już poprzez podmiot zależny.

Więcej o: