Kurs akcji KGHM w dół. Będą sprawdzać, ile są warte zagraniczne aktywa spółki

O ponad 2 proc. spadła wartość papierów KGHM w środę. To dlatego, że spółka zapowiedziała testy na utratę wartości zagranicznych aktywów.

KGHM musi przeprowadzić testy na utratę wartości w odniesieniu do zagranicznych zakładów spółki: Sierra Gorda (w Chile), Robinson (w USA), aktywów kopalni Zagłębia Sudbury (kopalni Morrison i projektu Victoria w Kanadzie) oraz projektu KGHM Ajax (w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie), a także pożyczek wewnątrzgrupowych udzielonych na finansowanie kluczowych zagranicznych inwestycji górniczych.

Tego typu operacja jest konieczna, kiedy występuje nawet jedna z przesłanek wskazujących na stałą utratę wartości jednego z trwałych aktywów firmy.

Istotna zmiana parametrów

W KGHM nastąpiła istotna zmiana parametrów dla tych aktywów w odniesieniu do "długości życia kopalń", "wolumenu produkcji metali" czy "zakładanych kosztów operacyjnych i poziomu nakładów kapitałowych w okresie życia kopalni".

Oznaczać to może, że zagraniczne inwestycje lubińskiego kombinatu, nie były do końca trafione. W części mogą się okazać po prostu zbyt ryzykowne.

Z podobną sytuacją spółka miała jednak do czynienia już rok temu. Wówczas KGHM musiała przeprowadzić analogiczne testy ze względu na "zmieniające się otoczenie makroekonomiczne", w tym szczególnie niskie ceny surowców. Od tamtej pory sytuacja na rynku metali nieznacznie się polepszyła, ale na rynku wciąż utrzymuje się niepewność.

Więcej o: