Rekordowa produkcja fabryki Opla w Gliwicach

W 2016 r. gliwicka fabryka Opla wyprodukuje rekordową liczbę 201 tys. aut. To oznacza, że będzie to najlepszy rok w 18-letniej historii fabryki. Wszystko dzięki dużemu popytowi na produkowany właśnie w Gliwicach model Astra.

Całościowo, tegoroczny wynik będzie o 18,6 proc. wyższy niż w 2015 r., kiedy wyprodukowano 169,4 tys. aut kilku modeli.

"To najlepszy roczny wynik produkcji w całej historii naszego zakładu, czyli od 1998 roku" - powiedział dyrektor generalny zakładu General Motors Manufacturing Poland Gliwice i Tychy (GMMP) oraz General Motors Powertrain Szentgotthard Andrzej Korpak.

Z taśm zakładu gliwickiego Opla w 2016 roku zjechało łącznie 201 tysięcy samochodów.Z taśm zakładu gliwickiego Opla w 2016 roku zjechało łącznie 201 tysięcy samochodów. fot. materiały prasowe

200-tysięczny wyprodukowanym modelem była Astra piątej generacji z silnikiem 1.6 l turbo o mocy 200 KM. Cieszący się dużym powodzeniem w Europie auto, ma największy udział w produkcji zakładu. Od debiutu, od września ub. roku, firma otrzymała już ponad 320 tys. zamówień na kompaktową Astrę hatchback oraz Astrę Sports Tourer.

Australia, Nowa Zelandia i Ameryka Północna

Oprócz Astry w Gliwicach produkuje się jeszcze m. in. przeznaczone na rynki Australii i Nowej Zelandii Holdeny Astra i Cascada (kabriolet) czy Buicka Cascady, przeznaczonego na rynki Ameryki Północnej.

Należąca do Opla General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach tworzą obecnie trzy oddziały: zakład produkcji samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach oraz Centrum Usług Wspólnych. Firma należy też do największych polskich eksporterów i zatrudnia ok. 4,1 tys. osób.

Rekordy w salonach

Bardzo dobre wyniki produkcyjne gliwickiej spółka to także efekt świetnych wyników sprzedaży aut w Polsce. Jak wylicza Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, powołując się na dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, 42 165 zarejestrowanych w listopadzie br. nowych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t to o 19,36 proc. więcej niż w listopadzie 2015 r., i o 14,33 proc. więcej niż przed miesiącem.

Tegoroczny listopad był najlepszym pod względem liczby rejestracji od 16 lat. Był też dwudziestym kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost rejestracji rok do roku.

Łącznie, od stycznia do listopada br. (włącznie) w Polsce sprzedano już 372 487 aut osobowych i 53 901 z DMC do 3,5 t. Razem - 426 388 aut. To o ponad blisko 17 proc. więcej niż przez pierwszych 11 miesięcy 2015 r.

Więcej o: