Szokujące doniesienia. Chińskie smartfony nas szpiegują? Na liście 43 producentów

Robert Kędzierski
Trustlook, firma zajmująca się bezpieczeństwem, twierdzi, że niektórzy producenci szpiegują użytkowników smartfonów - czytają nasze SMS-y i wysyłają tajne raporty. Zagrożenie może dotyczyć 700 mln urządzeń.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o poważnych oskarżeniach wobec niektórych producentów smartfonów. Firma badawcza Trustlook alarmowała, że korzystają oni z oprogramowania Adups. Narzędzie miałoby zbierać dane, nie informując o tym użytkownika. Raport, który zawiera nasze wiadomości SMS, listę połączeń i inne szczegóły, miałby trafiać na chińskie serwery co 72 godziny.

Czytaj też: Polak kierował gangiem cyberprzestępców. Zgubiła go pewność siebi

Nasz artykuł spotkał się ze sprzeciwem ze strony niektórych producentów. Niestety, Trustlook opublikował właśnie nową listę zagrożonych urządzeń - tym razem jest ona jeszcze dłuższa. Obejmuje aż 43 firmy. Są na niej marki znane w Polsce, m.in: Archos, BLU, Hisense, Lenovo, Prestigio oraz ZTE. Problem polega na tym, że nie wiadomo, na których urządzeniach przeinstalowano Adups, a które są bezpieczne.

Nie ma też pewności jaki jest zakres działania oprogramowania Adups - na poszczególnych smartfonach może być on inny.

Największym problemem jest więc kwestia zaufania. Użytkownicy mogą czuć się zagrożeni do czasu aż producenci i dystrybutorzy nie tylko zaprzeczą oskarżeniom, ale podadzą jakieś konkretne dowody na to, że nie stosują Adups. 

Na szczęście szkodliwe oprogramowanie można usunąć ze smartfona. Wymaga to jednak ingerencji ze strony specjalistycznych programów, którym też musimy zaufać...

 

 

Więcej o:
Komentarze (70)
Szokujące doniesienia Chińskie smartfony szpiegują nas na potęgę? Na liście 43 producentów
Zaloguj się
 • xegar

  Oceniono 16 razy 10

  Szokująca to byłaby informacja, że jest jakikolwiek smartfon, który nie szpieguje.

 • szataniel

  Oceniono 2 razy 2

  Nierzetelne, niepełne i przeterminowane informacje ze strony Redaktora Kędzierskiego to już standard, więc prostujmy:
  1) jak już się wspomina o sprzeciwie "niektórych" producentów, to trzeba ich wymienić;
  2) aplikację firmy Trustlook może pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play każdy - jest darmowa i dzięki temu sami możemy zweryfikować swoje urządzenia mobilne (bo nie o telefony tylko chodzi);
  3) lista została opublikowana/zaktualizowana już kilka dni temu.
  Innych życzeń noworocznych niż po prostu poprawy dziennikarskiego fachu Panu Redaktorowi życzyć mi nie wypada. Poza tym oczywiście wszystkiego najlepszego.

 • rojberek

  Oceniono 2 razy 2

  iPhone'y - te dopiero szpiegują, a jeszcze robią dobry PR płacąc FBI za udawanie jakie to niby bezpieczne telefony są, a frajerzy to kupują :-)))

 • rob-au

  Oceniono 2 razy 2

  W czy problem ? Chińczycy są ok Amerykanie bee

 • ulanzalasem

  Oceniono 1 raz 1

  Mogła UE nie godzić się na oddanie/sprzedaż Nokii Microsoftowi. Z Symbiana lub MeeGo szczególnie można było sporo wykrzesać. A tak praktycznie 100% produkcji w Chinach, a Android, WP i iOS mają 100% rynku mobilnego, trzy amerykańskie korporacje ściśle współpracujące z NSA i innymi agencjami rządu USA. Stany to sojusznik Europy...co nie znaczy, że musi wiedzieć o wszystkich co robią europejskie firmy i mieszkańcy UE.

 • srul_sznul_bajtelman_hajfa

  Oceniono 5 razy 1

  .
  To jest oczywista oczywistość, że taniość chińskiego szajsu jest czymś spowodowana.
  .
  Resztę zapłacisz swoją prywatnością :)
  Chiński rząd też chce być jak USA
  .
  Jeszcze ruski sprzęt kupujcie, też bardzo wiarygodny!
  .

 • susdomestica

  0

  Ciekawe kiedy powstanie komercyjny system na urządzenia mobilne, który będzie zapewniał kryptografia zintegrowana w kadrze systemu. System, który zapewni tylko medium do przekazywania nieodczytywalnych, zaszyfrowanych danych. Ci co będą chcieli chronić swoją prywatność będzie na to stać zapewne. Reszta będzie musiała się pogodzić z byciem tusza z podrobami sprzedawanym reklamodawców i nie tylko.

 • expel

  0

  No dobrze, ale rozumiem, że ten cały Adups siedzi w Androidzie zainstalowanym przez producenta. Czyli jeśli zrootujemy telefon i zainstalujemy Cyanogenmoda albo czystego Androida, to po problemie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX