Populiści wygrywają, a najbogatsi są jeszcze bogatsi. W 2016 roku zarobili prawie 240 mld dolarów

Fortuny najbogatszych miliarderów urosły w 2016 roku i nie przeszkodziły im w tym polityczne wybory, w których wygrywali konserwatyści.

Wśród najważniejszych politycznych wydarzeń mijającego roku należy wymienić zwycięstwo zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej w brytyjskim referendum oraz triumf Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Mit zagrożenia ze strony domniemanych populistów jednak nie działa. Najwięksi światowi miliarderzy w 2016 r. znów mocno się wzbogacili.

Brexit i Trump

Przykład pierwszy z brzegu? Warren Buffett w mediach popierał Hilary Clinton, przestrzegał przed chaosem, który miał jego zdaniem nastąpić po Brexicie. W obu przypadkach skończyło się nie po myśli miliardera, jednak Buffett skorzystał z hossy na amerykańskiej giełdzie, z którą mieliśmy do czynienia po zwycięstwie Trumpa. Inwestor zarobił w 2016 roku niemal 12 mld dol.

W pierwszej piątce najbogatszych, których fortuny w mijającym roku urosły najbardziej, znaleźli się jeszcze Bill Gates, który zyskał 9,8 mld dolarów; prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com Jeff Bezos (wzbogacił się o 7,5 mld dolarów) oraz twórca Facebooka Mark Zuckerberg (5,4 mld dolarów).

Amerykańscy miliarderzy zyskali łącznie 77 mld dolarów. Zdaniem analityków Bloomberga, ich fortuny rosły m.in. dzięki oczekiwaniom poluzowania przepisów oraz odbudowy amerykańskiego przemysłu, które zapowiedział Trump.

Mark Zuckerberg, założyciel serwisu Facebook. Mark Zuckerberg, założyciel serwisu Facebook.  Fot. Flickr

Bill Gates najbogatszy

Łącznie w 2016 roku tzw. światowy indeks miliarderów urósł o 237 mld dolarów. Bloomberg podaje, że Bill Gates jest ciągle najbogatszym człowiekiem świata.

Jego majątek netto szacowany jest na 91,5 mld dolarów. Drugi co do wartości majątek o wartości 74,1 mld dol. zgromadził Warren Buffett. 2016 r. na trzecim miejscu kończy dotychczasowy wicelider, założyciel firmy Zara Amancio Ortega. Zarobił 1,7 mld dol., jego majątek szacuje się na 71,2 mld dol., co czyni go najbogatszym Europejczykiem.

Przeczytaj więcej o ludziach, którym zawdzięczamy nadejście i rozkwit ery informacji i cyfrowego świata >>

Więcej o: