1. Płaca minimalna właśnie wzrosła do 2000 PLN brutto. To o 150 PLN więcej niż w 2016. Na ręke wychodzi nieco ponad 1450 PLN. Płaca minimalna obowiązuje tylko osoby zatrudnione na etatach.
2. Pojawiła się minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na umowy zlecenia i samo zatrudnionych. Wynosi 13 złotych.
3. Nieco rośnie rachunek za prąd. Dokładniej jej element zwany „opłatą OZE”. Rośnie on z 2,51 PLN do 3,70 PLN za każdą megawatogodzinę. Oznacza to że za prąd będziemy płać miesięcznie kilka złotych więcej.
4. Zmienia się kwota wolna od podatku. Teraz nie będzie taka sama dla wszystkich, tylko uzależniona od dochodów. Najmniej zarabiający będą mieć 6600 PLN wolnych od podatku, ci lepiej zarabiający mniej, a ci, których dochód roczny przekroczy 127 tysięcy PLN w ogóle nie będą mieć kwoty wolnej.
5. Wkład własny w przypadku kredytu hipotecznego rośnie aż do 20 procent wartości nieruchomości, którą chce się kupić. To efekt nowej rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Dopuszczalna jest też wersja z wkładem własnym na poziomie 10 procent, ale wtedy kolejne 10 procent trzeba ubezpieczyć i płacić od tegto składki ubezpieczeniowe. Ponadto, kredyty hipoteczne będą mogły być maksymalnie na 35 lat.
6. Elektrownie wiatrowe zostały objęte podatkiem od nieruchomości. Przez to energia z wiatru będzie droższa i mniej konkurencyjna wobec energii z preferowanych przez rząd elektrowni węglowych.
7. Prywatni właściciele działek mogą ścinać drzewa na swoich działkach bez zezwolenia. Dotyczy to tylko osób fizycznych. Firm, czy spółdzielni to ułatwienie nie obowiązuje.
8. Nowelizacja ustawy o podatku VAT wprowadza mechanizm „odwróconego VAT” na niektóre usługi budowlane – ma to utrudnić oszukiwanie na VAT w tej branży. Korzyści z szeregu zmian zawartych w nowelizacji mają sięgać 3,4 mld PLN.
9. Limit transakcji gotówkowych dla firm obniża się z 15 tys. EUR do 15tys. PLN. Powyżej tego progu trzeba robić przelewy. To instrument walki z szarą strefą.
10. Znika Ministerstwo Skarbu Państwa. Kiedyś służyło głównie do prywatyzowania państwowych spółek, potem prywatyzację wstrzymano, a rząd miał problem z określeniem nowej roli dla ministerstwa. Teraz problem zniknie, bo ministerstwo ulega likwidacji
11. Stawka CIT dla tak zwanych małych podatników (poniżej 1,2 mln EUR obrotu rocznie) obniża się z 19 procent do 15 procent.
12. I na koniec prawdziwa niespodzianka: Kazachstan zniósł wizy dla Polaków. Od maja do tego kraju będzie można polecieć liniami LOT. W tym roku w Kazachstanie odbywa się Expo i Zimowa Uniwersjada. Może być fajnie.