Koniec z papierowymi rachunkami ze sklepów? Wkrótce paragony trafią na Twoją komórkę. Pierwsze próby trwają

Marcin Kaczmarczyk
W Hiszpanii niemal równocześnie dwie znane firmy - Carrefour i Apple - postanowiły pożegnać się ze znaczną częścią papierowych paragonów wręczanym klientom przy zakupach.

Papierowe paragony to gigantyczne marnotrawstwo papieru. Dostajemy je przy każdym zakupie i w znakomitej większości wyrzucamy chwilę po nim. Paragon ma dla nas znaczenie wtedy, gdy kupujemy coś droższego, np. odzież lub sprzęt elektroniczny z gwarancją – wtedy jego żywot jest dłuższy. Ale i wtedy przecież moglibyśmy zamiast papieru posłużyć się komórką. Tak, jak zaczęli to właśnie robić Hiszpanie.

Carrefour postawiło sobie właśnie ambitny cel. Chce wyeliminować 70 proc. papierowych rachunków wręczanych klientom w jego hiszpańskich sklepach. To rozwinięcie działań firmy, która wcześniej w swoich biurach na terenie Półwyspu Iberyjskiego całkowicie zdigitalizowała główne procesy biurowe tak, że nie trzeba do ich przeprowadzenia wykonywać jakichkolwiek wydruków.

Czytaj więcej: Kto zyska i kto straci na zakazie handlu w niedzielę?

Teraz, po zakupie w hiszpańskim sklepie Carrefour, zamiast papierowego potwierdzenia zakupu, można poprosić o elektroniczny paragon. Trafi on do naszej komórki w postaci cyfrowej. Dokładnie do specjalnej aplikacji Carrefoura, którą jedną z funkcji jest odbieranie i przechowywanie cyfrowych paragonów. Mają one być tak samo ważnym potwierdzeniem zakupu jak zwykły rachunek.

Sieć szacuje, że w tym momencie około miliona Hiszpanów używa już aplikacji, która pozwala otrzymywać cyfrowe paragony.

Na jeszcze prostszy pomysł eliminacji tradycyjnych rachunków wpadł hiszpański Apple. Tutaj przy zakupie możemy poprosić o wysłanie skanu paragonu na nasz adres e-mail.

Cyfrowe paragony to tylko opcja

FACUA, hiszpańska organizacja konsumentów chwali pomysł z cyfrowymi paragonami. Twierdzi, że są zgodne z hiszpańskim prawem i wydają się być lepiej chronione od małego i często szybko blednącego świstka papieru.

Zwraca jednak przy tym uwagę, że cyfrowe paragony są tylko opcją. Kto chce papierowy paragon, powinien taki dostać. Ciągle wielu Hiszpanów, zdaniem organizacji

FACUA, nie korzysta z internetu albo z powodów ekonomicznych, albo nieumiejętności korzystania z nowych technologii. Im sklepy dalej powinny wręczać tradycyjne rachunki.

Tekst pochodzi z blogu "Subiektywnie o giełdzie i gospodarce".

Więcej o: