Pięć największych zagrożeń dla Smitha i Kowalskiego. Naprawdę jest się czego bać

Tydzień przed corocznym spotkaniem polityków i biznesmenów z całego świata w Davos jego organizator, organizacja Światowe Forum Ekonomiczne, zaprezentowała raport o największych ryzykach dla całego świata w tym roku. Jego lektura nie nastraja optymistycznie.

Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum – WEF) wydaje "The Global Risks Report" od 2006 roku – teraz przygotowano jego 12 już edycję. I to wcale nie taka mała książeczka. Liczy sobie 78 stron i jest pełna nie tylko tekstów, ale i kolorowych, często bardzo pomysłowych, wykresów.

We wstępie Klaus Schwab, twórca WEF zauważa, że 2016 rok był wyjątkowy. Głównie przez zmiany na globalnej mapie politycznej - w Wielkiej Brytanii w referendum wygrali zwolennicy Brexitu, w USA prezydentem został Donald Trump. Te zmiany, jego zdaniem, mogą jeszcze mocno zaważyć na dalszym globalnym rozwoju - zwłaszcza, że wskazane w dalszej części największe zagrożenia dla świata można zmniejszać w znacznym stopnie przez działania polityczne. I to często takie, które muszą być prowadzone na płaszczyźnie międzynarodowej.

Switzerland Davos Forum, Klaus SchwabSwitzerland Davos Forum, Klaus Schwab Laurent Gillieron/Keystone via AP

Czytaj więcej: Do Brexitu nie dojdzie, a Amerykanie znowu zaczną masowo drukować dolary. Prognozy na nowy rok Saxo Banku

Coraz większa nierówność

Trendem, który w najbliższej przyszłości będzie najsilniej wpływał na rozwój świata jest, jak czytamy w raporcie WEF, wzrost nierówności dochodowych.

Autorzy raportu zwracają np. uwagę, że od lat 80. ubiegłego wieku najbogatsza jednoprocentowa część społeczeństwa bogaci się szybciej między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii i Australii - ale już nie w Niemczech, Japonii, Francji, Holandii i krajach skandynawskich. Odpowiada za to globalizacja połączona z rozwojem technologii - łatwiej teraz dużym firmom działać globalnie, łatwiej też komunikować się. To ostatnie doprowadziło np. do tego, że zdolne jednostki są w stanie ze swoim przekazem łatwiej dotrzeć do globalnej publiczności i więcej na tym zarobić – narodziła się "gospodarka gwiazd".

Tylko w latach 2009-2012 dochody najbogatszych Amerykanów (1 proc. społeczeństwa) wzrosły o 31 proc. W tym czasie dochody pozostałych mieszkańców USA, tylko 0,5 proc.

Czytaj więcej: Najbogatsi odfrunęli reszcie Polaków? Prawda jest bardziej złożona.

Klasa średnia w rozwiniętych gospodarkach jest w stagnacji - lub nawet ubożeje. Z badań, do których odwołują się autorzy WEF, wynika że 540 mln młodych obywateli 25 najbardziej rozwiniętych państw świata będzie miało gorzej niż ich rodzice.

To tak na marginesie, tłumaczy w dużym stopniu wzrost nastrojów antyglobalistycznych i populistycznych we współczesnym świecie – w tym wynik referendum w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

To również stoi za tym, że na miejscu trzecim największych zagrożeń dla świata WEF umieścił rosnącą polaryzację społeczeństw. To oczywiste w świecie coraz większych różnic w dochodach i w posiadanym bogactwie.

Zmiana klimatu – codziennie "wybucha" 400 tys. bomb atomowych

Drugim największym zagrożeniem dla rozwoju świata jest zmiana klimatu. Autorzy raportu dla poparcia tej tezy przytaczają kilka wcześniej już znanych liczb. I tak np. każdego dnia ludzkość emituje 110 mln ton gazów cieplarnianych. Codziennie do atmosfery trafia – z powodu działalności człowieka - ilość ciepła, która odpowiada energii cieplnej wyzwolonej w trakcie wybuchu 400 tys. bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę.

Na świecie robi się coraz cieplej. W raporcie czytamy np., że wg Światowej Organizacji Meteorologicznej rok 2016 był najcieplejszy od czasów prowadzenia pomiarów temperatury. Był również pierwszym w historii kiedy średnia globalna temperatura była wyższa o 1 stopień Celsjusza od średniej z lat 1880-1999.

Efekt cieplarniany już dewastuje nasz świat. Wg szacunków Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców co roku od 2008 roku z powodu zmiany klimatu 21,5 mln osób szuka nowego miejsca do zamieszkania. Z kolei wg danych innego biura ONZ ds. redukcji skutków klęsk żywiołowych w 2015 roku dotknęły one aż miliard osób.

Czytaj więcej: Zmiany klimatu już wpływają negatywnie na loty samolotów pasażerskich

Zaczyna brakować wody pitnej. Wg szacunków Banku Światowego do 2050 roku w wyniku zmiany klimatu zasoby dostępnej wody pitnej mogą zmniejszyć się dla miast o 2/3.

Cyfrowe uzależnienie i starzejące się społeczeństwa

Niestety - rosnące nierówności dochodowe i polaryzacja społeczeństw oraz zmiana klimatu, to nie jedyne trendy, które wg WEF będą określać naszą najbliższą przyszłość.
Zagrożeniem nr 4, wg WEF, jest rosnące uzależnienie od technologii cyfrowych.

Komputery, internet, tania globalna łączność - to niesie oczywiście ogromne korzyści, ale również stwarza ryzyko. I to takie, które doskonale już znamy. Ataki hakerów na kluczowe elementy infrastruktury państwa i na banki, łatwość powielania w internecie nieprawdziwych newsów, a więc np. wpływanie tym samym na zachowania milionów, marginalizowanie ludzi, którzy są odcięci od nowych technologii, albo nie umieją z nich korzystać - to wszystko to prawdziwe minusy nowego cyfrowego świata.

Problemem w najbliższej przyszłości, wg WEF, są też starzejące się społeczeństwa. Działające w przeszłości systemy emerytalne są burzone - to zjawisko obserwujemy również w Polsce. Jest wielce prawdopodobne, że przy aktualnych wskaźnikach urodzeń nad Wisłą, tylko nieliczni będą na starość cieszyć się emeryturą inną niż głodowa i dobrą opieką.


Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o: