Twórca "Gwiezdnych Wojen" George Lucas zbuduje w Los Angeles muzeum za 1,5 miliarda dolarów

O pomyśle budowy muzeum poświęconego głównie sztuce filmowej wiadomo od dwóch lat, jednak dopiero teraz plany nabierają konkretnych kształtów. W Lucas Muzeum of Narrative Art oprócz maski Dartha Vadera zobaczymy m.in. eksponaty z "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" czy "Casablanki"

Początkowo muzeum miało dołączyć do głównych instytucji kulturalnych w Chicago, jednak ze względu na problemy prawne i sprzeciw lokalnej społeczności Lucas i jego żona Melody Hobson zdecydowali się wybudować je w Los Angeles. 

Olbrzymia inwestycja ma zajmować prawie 300 tys. metrów kwadratowych. Najprawdopodobniej powstanie tuż przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Wybór miejsca ma charakter również sentymentalny, ponieważ właśnie tam podczas studiów George Lucas poznał m.in. Stevena Spielberga.

Koszt budowy szacowany jest na 1,5 mld dolarów, a podany termin otwarcia obiektu budzi niedowierzanie. Lucas chce, żeby już w 2018 r. pojawili się w nim pierwsi zwiedzający.

Nie tylko "Gwiezdne Wojny"

Lucas Muzeum of Narrative Art ma prezentować historię i rozwój sztuk wizualnych. Znajdą się w nim dzieła takich artystów jak m.in. Norman Rockwell, Maxwell Parrish, Edgar Degas, Winslow Homer czy Auguste Renoir.

Większość eksponatów ma pochodzić z prywatnej kolekcji Lucasa, który - jak podaje BBC - przekaże łącznie nawet 40 tys. przedmiotów.

Reżyser filantrop

Majątek twórcy "Gwiezdnych Wojen" szacowany jest na ponad 4 mld dolarów. Zarobił je głównie na sprzedaży wytwórni LucasFilm, którą za wspomnianą kwotę kupił koncern The Walt Disney Company.

W 2012 r. Lucas znalazł się na 10 pozycji w rankingu najbogatszych gwiazd przygotowanym przez miesięcznik Forbes.

Dwa lata wcześniej złożył obietnicę, że przekaże przynajmniej połowę swoich pieniędzy na cele charytatywne.

 

 

 

 

 

 

Więcej o: