- Mamy kilkanaście bardzo ciekawych propozycji, w tym również (...) podpisanie rozporządzenia w zakresie jakości kotłów, które zdecydowanie poprawi jakość powietrza - mówił wicepremier Morawiecki podczas czwartkowej konferencji.
Zapowiedział również rozporządzenia dotyczące paliw, czy elektromobilności. - Na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów potwierdziliśmy i wypracowaliśmy kilkanaście nowych działań z obszaru podniesienia jakości powietrza. Ustaliliśmy również (...), że będziemy mieli specjalny program "Czyste Powietrze". To był temat, którym nasz rząd zajmie się na zasadach priorytetowych. Mamy też wiele dodatkowych pomysłów, które mają poprawić jakość powietrza - zacytował wypowiedź ministra PAP.
Jako rozpatrywane rozwiązania podano m.in.:
- instalowanie czujników odpowiedzialnych za wykrywanie zanieczyszczeń w specjalnych miejscach
- upowszechnienie badań jakości powietrza
- działania dotyczące spalanych materiałów
- zachęty ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- dopłaty do wymiany kotłów na ekologiczne
- od 2018 r. zakaz sprzedaży i montażu kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych
Morawiecki podkreślił również, że rząd przykłada dużą wagę do produkcji energooszczędnych w budownictwie mieszkaniowym. Wskazał m.in. na program termoizolacji i domy pasywne.
Organizacje pozarządowe informują, że rocznie na 200 tys. sprzedanych w Polsce pieców węglowych aż 140 tys. stanowią tanie, o niskich standardach emisyjnych. To tzw. kopciuchy, odpowiedzialne za część groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń, które ostatnio pokryły powierzchnię połowy kraju.
Ministerstwo Energii poinformowało, że w przyszłym tygodniu do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych zostaną skierowane przepisy dotyczące sytemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw czy wymagań jakościowych dla paliw stałych. Dzięki nowym rozporządzeniom do obiegu nie powinny trafić materiały opałowe najniższej jakości.
Nowe regulacje i zaostrzenie dotychczasowych norm są niezbędne. Podczas ostatnich mrozów, kiedy paliliśmy w piecach czym popadnie, Polska stała się krajem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie.
Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami środowiska umiera 45 tys. Polaków.