Polakom trudniej będzie wjechać na Wyspy? Wielka Brytania opuści wspólny rynek. To pewne

Theresa May przedstawiła plan opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Brytyjska premier zapowiedziała tzw. ?twardy? Brexit, czyli opuszczenie wspólnego rynku. Jednocześnie opowiedziała się za poddaniem pod głosowanie w parlamencie porozumienia z Unią Europejską dotyczącego Brexitu.

May zapowiedziała, że Wielka Brytania opuści wspólny rynek. Brytyjska premier jednoznacznie stwierdziła, że nie chce, by Wielka Brytania była „jedną nogą w Unii, a drugą poza nią”. Uznała, że Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii, dlatego w tej kwestii nie będzie kompromisów.

Wyjście ze wspólnego rynku będzie oznaczało rezygnację ze swobodnego przepływu pomiędzy Unią a Wielką Brytanią kapitału, towarów czy osób. Wielka Brytanii będzie miała pełną kontrolę nad swoimi granicami, także w kwestii politycy migracyjnej. May zapowiedziała kontrolę ruchu imigrantów, choć jednocześnie stwierdziła, że Wielka Brytania jest otwarta na imigrantów, szczególnie specjalistów. Zatem w tej kwestii nadal jest mnóstwo niewiadomych. 

Wielkiej Brytanii nie będą też w przyszłości dotyczyć wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Jednocześnie May zapowiedziała, że ostateczne porozumienie z Unią Europejską dotyczącą Brexitu zostanie poddane pod głosowanie w obu izbach parlamentu. Te słowa rozbudziły nadzieje na to, że parlament będzie mógł odrzucić ustalenia między Wlk. Brytanią a Unią, i do Brexitu może w ogóle nie dojść. To dlatego po konferencji Theresy May funt zyskuje na wartości w stosunku m.in. do dolara, euro i złotego. Za brytyjską walutę Polacy znów muszą płacić ponad 5 zł - obecnie 5,04 zł.

.. źródło: investing.com

 

.. źródło: investing.com

 

.. źródło: investing.com

Skok funta do dolara jest największy od 2008 roku.

Czytaj też: W poniedziałek, po plotkach o „twardym” Brexicie, funt był najtańszy od ponad 30 lat

Polscy przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii: Kraj powinien być otwarty dla chętnych do pracy

Więcej o: