W ramach walki ze smogiem rząd dopłaci Polakom do nowych pieców. Będą rabaty na auta elektryczne

Robert Kędzierski
Rząd nakreślił plany walki ze smogiem. Rząd chce, by Polacy w miastach wymienili piece na nowocześniejsze, a mieszkający na wsi ogrzewali się piecami elektrycznymi. Proponowanych zmian jest więcej.

Minister Mateusz Morawiecki i premier Beata Szydło nakreślili dziś plan walki ze smogiem. Na konferencji, która odbyła się przed posiedzeniem rządu ogłosili, że głównym sposobem wyeliminowania problemu będzie unowocześnienie gospodarstw domowych. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze plany ogłoszone przez PiS

Czytaj też: Czy wiesz co cię zabija w smogu? Nie tylko pył. 

Piec z dopłatą, prąd z obniżką

Jak informuje RMF FM mieszkańcy miast mają po pierwsze uzyskać dopłaty na wymiany pieców na nowocześniejsze. Jak wiadomo jedną z przyczyn powstawania smogu jest niepełne, nieprawidłowe spalanie węgla. Drugim elementem planu jest podłączenie prywatnych domów do sieci ciepłowniczych. Rząd zaznaczył, że to będzie możliwe nie wcześniej niż za kilka lat.

Mieszkańcy terenów wiejskich będą natomiast mogli ogrzewać się za pomocą pieców elektrycznych, bo minister Morawiecki chce, by zimą jego cena znacząco spadła. 

 

Koniec z "kopciuchami" i tańsze hybrydy

 

Rząd chce również walczyć ze smogiem wprowadzając nowe regulacje dotyczące samochodów. Po pierwsze w miastach ma pojawić się więcej stref, do których nie będzie można wjeżdżać. Po drugie wprowadzone zostaną bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin - zarówno stacje kontroli pojazdów jak i patrole policyjne zostaną zobowiązani do bardziej skrupulatnego kontrolowania emisji spalin przez samochody. 

Walka ze smogiem może też wymagać większego zdecydowania ze strony policji i straży miejskiej - palenie śmieciami będzie wkrótce bardziej ryzykowne. 

Więcej o:
Komentarze (91)
W ramach walki ze smogiem rząd dopłaci Polakom do nowych pieców. Będą dopłaty na auta elektryczne
Zaloguj się
 • more_info

  Oceniono 13 razy 13

  A czy pan Morawiecki wie, jak wygląda infrastruktura przesyłowa w RP? Czy ktoś wykonał szacunki obciążeń sieci energetycznych? Czy mamy zdolności produkcji potrzebnej mocy? Odpowiadam: na pierwsze: NIE, na drugie: NIE, na trzecie: NIE. Już widzę jak chłop grzeje prądem zamiast "drzewem" z gospodarstwa, "znajomego" lasu, odpadami pobudowlanymi itp, itd. Wniosek: nic z tego nie będzie. "Rząd zaznaczył, że to będzie możliwe nie wcześniej niż za kilka lat." To znaczy za ile? za 3, za 5? Panie premierze! Od bajek dla dorosłych to był Kobuszewski. Nie będzie z tego nic.

 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 10

  Budując dom, zainstalowaliśmy piec gazowy. Drogo nas kosztuje ogrzewanie, ale to nasz problem. Sąsiedzi wokół swoje śliczne, białe, wymuskane domki ogrzewają piecami węglowymi, ale co w nich palą, jest owiane śmierdzącą tajemnicą. Po parkujących przed willami autach wygląda, że nie są to ubodzy emeryci czy inni renciści- osiedle względnie młodych ludzi, z dziećmi w wieku szkolnym. Wieczorem kłęby gryzącego, czarnego dymu snują się nad osiedlem. I cieszę się, że dostaną dopłaty do nowych pieców ( o ile zechcą je zmienić). Pytam tylko, dlaczego nam nikt nie dopłaci do już funkcjonującego (od niedawna)? To my dbamy o środowisko i o własne (i cudze ) zdrowie. Okaże się, że jak zwykle zyskują ci, ktorzy są na bakier z prawem.

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 7

  W dupę niech sobie te dopłaty wsadzą.
  Już raz Rząd Polaków wydymał, kiedy w 2001 roku namówił TYSIĄCE użytkowników tak prywatnych jak i i instytucje do zakupu kotłów na TANI wówczas olej opałowy, po czym w 2003 roku przywalił na ten olej akcyzę taką, jak na olej napędowy. Wiem, bo córka wtedy natychmiast dokupiła i zainstalowała równoległy piec na węgiel, dzięki czemu ogrzewanie domu, kosztuje ją POŁOWĘ tego co olejem

 • melka_06

  Oceniono 8 razy 4

  A kto zamienił pieniądze programu "Kawka" na wymianę pieców na dopłatę do geotermii Rydzyka?

 • icek_goldman

  Oceniono 3 razy 3

  jak będę chciał kupić auto hybrydowe za 100tys to ile Państwo zrobi dopłaty?

 • lob1

  Oceniono 2 razy 2

  Ja mieszkam obok osiedla Matki Polki w Świętochłowicach i od lat walczę i piszę do UM w Świętochłowicach o zainteresowanie się smogiem na tym osiedlu,ale nic nie potrafię sama zrobić.Była komisja,straż miejska i nic.Znoszą wieczorem różne stare meble z wiór,które są klejone,opony i inne rupiecie i palą ,smród niemiłosierny..Ukrywają rupiecie przed strażą,a straż miejska mówi,że wszystko jest w porządku,a smród jest nadal.Zainteresujcie się tym osiedlem UM bo wytrzymać nie można,a to jest budynek 10 piętrowy 4 klatkowy i mieszka tu ponad 600 ludzi i muszą się truć z powodu domków jednorodzinnych.Polacy są za biedni,żeby cokolwiek się im polepszyło bo opał,prąd jest bardzo drogi.

 • sara01012010

  Oceniono 4 razy 2

  W Poznań, Smochowice Straż Miejska chodziła ul. Sułowską zapewne kontrolując odśnieżanie; musieli przecisnąć się między ogrodzeniami i samochodami parkującymi na chodniku, buty smaliły im spaliny z diesli z wyciętymi katalizatorami - zero reakcji. Dziś mamy sprawdzać coś innego. Ograniczeni czy ograniczani?

 • nowyobywatel

  Oceniono 8 razy 2

  Czy oni są naprawdę tak głupi, czy robią nam na złość? Dopłaty do aut elektrycznych? Ku..., w tym kraju ludzie żyją za 2000 zł, mało kogo stać na auto za 20k zł, a auta elektryczne drożej niż nowe auta z salonu. Poza tym to nie auta są powodem smogu, ostatni "atak smogu" miał miejsce w niedzielę, gdzie ruch w miastach jest marginalny.
  Wymiana pieca na nowocześniejszy? Ale taki nowoczesny piec będzie kopcić tak samo jak stary, bo a) nadal będzie rozpalany od dołu, a nie od góry b) będzie przewymiarowany jak większość kotłów w kraju i nie będzie spełniać norm uzyskiwanych w laboratoriach przy paleniu w granicach mocy nominalnej.
  Ogrzewania prądem elektrycznym to chyba nawet nie ma sensu komentować. Nawet boje się liczyć ile mogłoby kosztować ogrzanie nieocieplonego domu 250 m kw., nawet przy obniżonej cenie to będzie majątek.
  Więc co zamiast tego?
  1. Darmowe szkolenie na temat palenia współprądowego (tzw. palenie od góry)
  2. Dopłaty do termomodernizacji (np 50% kosztów ale nie więcej niż 20 tys. zł).
  3. Dopłaty do instalowania zbiorników akumulacyjnych (tzw buforów ciepła). taki zbiornik może być również ogrzewany prądem elektrycznym (np w czasie tańszej strefy)
  4. Obniżanie opodatkowania bardziej ekologicznych źródeł ciepła.
  Żadnych dopłat do bardzo drogich aut elektrycznych, żadnych przymusowych wymian pieca, żadnych absurdów z ogrzewaniem prądem słabo ocieplonych domów.

 • dra-h

  Oceniono 4 razy 2

  To nie piece są problemem tylko palacze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX