W ramach walki ze smogiem rząd dopłaci Polakom do nowych pieców. Będą rabaty na auta elektryczne

Robert Kędzierski
Rząd nakreślił plany walki ze smogiem. Rząd chce, by Polacy w miastach wymienili piece na nowocześniejsze, a mieszkający na wsi ogrzewali się piecami elektrycznymi. Proponowanych zmian jest więcej.

Minister Mateusz Morawiecki i premier Beata Szydło nakreślili dziś plan walki ze smogiem. Na konferencji, która odbyła się przed posiedzeniem rządu ogłosili, że głównym sposobem wyeliminowania problemu będzie unowocześnienie gospodarstw domowych. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze plany ogłoszone przez PiS. 

Czytaj też: Czy wiesz co cię zabija w smogu? Nie tylko pył. 

Piec z dopłatą, prąd z obniżką

Jak informuje RMF FM mieszkańcy miast mają po pierwsze uzyskać dopłaty na wymiany pieców na nowocześniejsze. Jak wiadomo jedną z przyczyn powstawania smogu jest niepełne, nieprawidłowe spalanie węgla. Drugim elementem planu jest podłączenie prywatnych domów do sieci ciepłowniczych. Rząd zaznaczył, że to będzie możliwe nie wcześniej niż za kilka lat.

Mieszkańcy terenów wiejskich będą natomiast mogli ogrzewać się za pomocą pieców elektrycznych, bo minister Morawiecki chce, by zimą jego cena znacząco spadła. 

 

Koniec z "kopciuchami" i tańsze hybrydy

 

Rząd chce również walczyć ze smogiem wprowadzając nowe regulacje dotyczące samochodów. Po pierwsze w miastach ma pojawić się więcej stref, do których nie będzie można wjeżdżać. Po drugie wprowadzone zostaną bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin - zarówno stacje kontroli pojazdów jak i patrole policyjne zostaną zobowiązani do bardziej skrupulatnego kontrolowania emisji spalin przez samochody. 

Walka ze smogiem może też wymagać większego zdecydowania ze strony policji i straży miejskiej - palenie śmieciami będzie wkrótce bardziej ryzykowne. 

Więcej o: