UE dofinansuje nam autostradę. Na fragment A1 dostaniemy 315 mln euro

Komisja Europejska przeznaczy równowartość blisko 1,4 mld zł na sfinansowanie budowy fragmentu autostrady między Częstochową a Pyrzowicami. To może pomóc zakończyć inwestycję - według planów cała A1 ma być przejezdna za trzy lata.

Pieniądze na wsparcie budowy A1 Częstochowa-Pyrzowice będą pochodzić z funduszu spójności. O decyzji KE poinformowała unijna komisarz do spraw polityki regionalnej Corina Cretu.

"Bezproblemowe połączenia w całej UE pozwalają lokalnym gospodarkom utrzymywać konkurencyjność i przynoszą konkretne, pozytywne zmiany w życiu codziennym obywateli" – powiedziała cytowana w komunikacie komisarz.

A1, to jedyna autostrada w Polsce o przebiegu południkowym. Leży w tzw. korytarzu transportowym Bałtyk-Adriatyk. Docelowo ma mieć 586 km długości i łączyć Trójmiasto z granicą polsko-czeską w Gorzyczkach. Obecnie można przejechać 430 km na odcinkach Pruszcz Gdański-Piotrków Trybunalski oraz Pyrzowice-Gorzyczki.

Autostrada A1Autostrada A1 GDDKiA / redakcja

Jak podaje PAP, budowany fragment Częstochowa-Pyrzowice zgodnie z zapowiedziami ma być ukończony w 2019 roku, ale w grudniu marszałek województwa śląskiego informował, że budowa tego odcinka jest opóźniona o rok.

Z kolei 12 stycznia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zapowiedział, że w ciągu jednego do dwóch miesięcy GDDKiA ogłosi przetargi na fragment A1 Piotrków Trybunalski-Częstochowa (81 km długości). Ich wartość ma sięgnąć nawet 3,2 mld złotych.To ostatni brakujący fragment A1. Ministerstwo infrastruktury szacowało wcześniej, że może być gotowy w 2020 roku.

Więcej o: