Zimowe Igrzyska Olimpijskie obejrzymy w TVP. Kurski: to misyjny obowiązek publicznego nadawcy

Piotr Skwirowski
Discovery Communications poinformowało we wtorek o podpisaniu z TVP umowy sublicencyjnej na prawo do transmisji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w południowokoreańskim Pjongczangu i Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio. Kwoty transakcji nie podano

Igrzyska maja być pokazywane w kanałach otwartych TVP. Ponadto telewizja publiczna uzyska prawa cyfrowe do transmisji nadawanych w sposób linearny oraz ograniczone prawa do retransmisji, a także skrótów najważniejszych wydarzeń.

Jednocześnie Eurosport, kanał z portfolio Discovery, zachowa pełne prawa do transmisji igrzysk w telewizji płatnej oraz poprzez swoje platformy cyfrowe.

- Zawarcie porozumienia to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy pasjonują się igrzyskami olimpijskimi. Jeszcze większa liczba kibiców będzie mogła śledzić sportowe zmagania sportowców i przeżywać każdą minutę tej wyjątkowej imprezy sportowej. Cieszymy się z nawiązania współpracy z Telewizją Polską i innymi naszymi partnerami, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić niezapomniane sportowe wrażenia widzom całego regionu – powiedział Sasha Kojic, VP Sports, Discovery Networks

CEEMEA, cytowany w komunikacie wydanym po podpisaniu umowy.

– Igrzyska olimijskie to wydarzenie bardzo ważne dla milionów Polaków. Dzięki zawartej umowie z TVP polscy widzowie będą mogli wybierać z bogatej oferty programowej – dostępnej zarówno w telewizji niekodowanej, kanałach tematycznych, a także na platformach cyfrowych i środowisku internetowym. Nigdy wcześniej nie mieli oni tak wielu możliwości kibicowania swoim idolom w ich olimpijskiej przygodzie – powiedział Adam Widomski, dyrektor Eurosportu w Polsce, również cytowany w komunikacie.

Szef TVP Jacek Kurski przypomniał z kolei, że Telewizja Polska będzie towarzyszyła polskim sportowcom podczas kolejnych igrzysk olimpijskich. I, że jest to misyjnym obowiązkiem publicznego nadawcy.

Discovery Communications posiada wyłączne prawa do transmisji igrzysk olimpijskich na terenie 50 krajów Europy od 2018 r. aż po igrzyska w 2024 r. Porozumienie z TVP to szesnasta umowa sublicencyjna po partnerstwach z nadawcami m.in. w Austrii (ORF), na Białorusi (Belarus National State Broadcasting), w Chorwacji (HRT), Czechach (Ceska Televize), Finlandii (YLE), na Węgrzech (MTVA), w Irlandii (RTE), Holandii (NOS), Słowenii (RTV Slovenija), na Słowacji (RTVS), w Szwajcarii (SRG SSR) oraz Wielkiej Brytanii (BBC).

Więcej o: