Putin będzie musiał podjąć bardzo trudną decyzję gospodarczą. Rosja nie ma wyjścia

Na Kremlu nie pytają już, czy podnosić wiek emerytalny, tylko o ile. W 2018 r. ma zostać ogłoszona decyzja nt. konkretnych progów i grup obywateli, których będzie dotyczyć zmiana.

Rząd Rosji uznał potrzebę podwyższenia wieku emerytalnego – podał dziennik Izwiestija, powołując się na uczestników spotkań eksperckich.

– Na spotkaniach rządu nie dyskutuje się już, czy podwyższać wiek emerytalny czy nie – czytamy. Według gazety dyskusje przeszły na płaszczyznę techniczną. Ustala się, o ile dokładnie podwyższyć wiek emerytalny i dla jakich kategorii obywateli.

Informacje te potwierdziły Izwiestijom dwa źródła zbliżone do rządu. Jedno z nich podkreśliło, że "konceptualnie kwestia podwyższenia wieku emerytalnego jest już rozstrzygnięta".

Źródło ocenia, że decyzja może zostać ogłoszona w 2018 roku – w marcu 2018 odbędą się w Rosji wybory prezydenckie. Inny rozmówca gazety przypuszcza, że ogłoszenie tej decyzji będzie połączone z upublicznieniem głównych kierunków strategii rozwoju gospodarczego, przygotowywanych przez Centrum Badań Strategicznych (CSR) pod kierownictwem byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina. Kudrin od dawna opowiada się za podwyższeniem w Rosji wieku emerytalnego.

Jeden z omawianych wariantów przewiduje stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego do 63 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Inny to wyrównanie wieku emerytalnego dla obu płci do poziomu 63 lat.

Służby prasowe ministerstwa pracy zapewniły jednak, że decyzja o podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze nie zapadła, a stanowisko resortu pozostaje w tej sprawie niezmienne. Wcześniej minister Maksim Topilin mówił, że jest zbyt wcześnie na taką decyzję m.in. dlatego, że społeczeństwo nie jest do tego gotowe.

Według danych urzędu statystycznego Rosstat średnia długość życia mężczyzny po przekroczeniu 60. roku życia, czyli obecnego wieku emerytalnego, wynosi w Rosji 16 lat. Kobiety po osiągnięciu obecnego wieku emerytalnego – czyli 55 lat – żyją jeszcze średnio ponad 25 lat. Większość obecnych emerytów w Rosji stanowią kobiety.

Nie tylko Rosjanie podwyższają wiek emerytalny. Wraz z rosnącą oczekiwaną długością życia i malejącą dzietnością można ten trend zauważyć na całym świecie. Wśród 34 państw rozwiniętych należących do OECD 25 w ostatnich latach podjęto decyzję o podnoszeniu wieku uprawniającego do emerytury. Na ten krok nie zdecydowały się Islandia, Norwegia, Finlandia, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Szwecja i Chile.

Wyjątkiem jest też Polska, która jako jedyny europejski kraj najpierw przyjęła ustawę podnoszącą, a potem obniżającą wiek emerytalny. Wiek 60 lat, który pozwala kobietom na przejście na emeryturę, jest też najniższy w całej UE.

Zobacz także WIDEO: Putin nie był gotowy na takie pytania:

Więcej o:
Komentarze (76)
Putin będzie musiał podjąć bardzo trudną decyzję. Rosja nie ma wyjścia
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 46 razy 40

  W Polsce nikt się ekonomią nie przejmuje. Bo co nam ona może zrobić ? W biedę z nędzą nikt nie wierzy - przecież populiści zawsze nam mogą obiecać że będzie lepiej ...

 • vontomke

  Oceniono 45 razy 35

  Dobrze że u nas obniżyli, niesamowita jest ta Polska, wszyscy na całym świecie muszą dłużej pracować, tylko nie my :) Jak tu się nie radować z dobrej zmiany!!! Aleluja i do przodu!

 • cob22

  Oceniono 19 razy 19

  A w Polsce cud gospodarczy, bo wiek emerytalny znizamy. PIS narobi dlugow a Polacy beda splacac jak kaczor bedzie juz w grobie. Durny naiwny narod.

 • bart5554

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego Wyborcza pisze o zbrodniarzu, jakim jest Putin, jak o przywódcy normalnego kraju. Może napiszecie jeszcze jaką trudną decyzję musi podjąć Kim Dzong Un??

 • gaz-wegaz

  Oceniono 18 razy 4

  Jeśli średnia długość życia mężczyzny w Rosji wynosi 76 lat, to ja jestem księciem Monaco.

 • zocha688

  Oceniono 10 razy 4

  Prosze, Putin madrzejszy od PISU.

 • single_malt

  Oceniono 6 razy 4

  tylko Prezydent FR bedzie mogl pracowac do 95 roku zycia

 • jo81

  Oceniono 3 razy 3

  Rosjanie żyją coraz dłużej. Średni wiek dla mężczyzn to zdaje się 62 lata

 • szlachcic

  Oceniono 3 razy 3

  Czas na bratnia pomoc Polski dla Rosji - pisowska holote
  Pisowska holota zrobi im dobrze
  Wiek emerytalny zmniejszony do 50 lat
  Butelka wodki - 3 kopiejki

  Pislamisci mieliby 99% glosow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX