Koniec recesji w Rosji? Te dane z pewnością ucieszyły Putina

Wyraźnie widać ożywienie sektora prywatnego w Rosji, aktywność w sektorze usług jest najwyższa od 8,5 roku. To pozytywny sygnał dla gospodarki rosyjskiej, która w ostatnich latach zmagała się z recesją.

Jak wynika z danych firmy IHS Markit, w styczniu wzrost aktywności gospodarczej w sektorze usług, który pokazuje indeks PMI, szedł w Rosji w parze z rosnącym poziomem nowych zamówień. Wzrost zamówień skutkował najszybszym tempem wzrostu zatrudnienia od 41 miesięcy. Warunki rynkowe są coraz lepsze, stąd najwyższy od 44 miesięcy optymizm wśród dostawców usług.

Ożywienie w sektorze prywatnym

Wyraźnie widać ożywienie całego sektora prywatnego w Rosji. Wskaźnik aktywności gospodarczej Russia Composite Output Index wzrósł do 58,3 wobec 56,6 w grudniu. To najwyższy poziom od czerwca 2008. Wzrost liczby nowych zamówień jest najszybszy od prawie sześciu lat.

Wartość indeksu dotyczącego sektora usług w Rosji wrosła w styczniu do 58,4 pkt wobec 56,5 pkt w grudniu. To najwyższy poziom od 8,5 roku. Oznacza to istotną poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Rosji w sektorze usług i kontynuację trendu, który obserwowano w ciągu ostatniego roku.

Druga recesja Rosji

Rosja przeżywa drugą już recesję w ciągu ostatnich sześciu lat, rośnie deficyt budżetowy za sprawą m.in. niskich cen ropy naftowej oraz sankcji nałożonych na Moskwę po agresji na Krym.

Moskiewska Wyższa Szkoła Gospodarki podaje, że przeszło 41 proc. Rosjan ma problemy finansowe przy kupnie niezbędnych produktów żywnościowych i odzieży. 23,2 procent z nich ocenia swoją sytuację materialną jako złą lub bardzo złą.

Bliskie wyczerpania są Fundusz Rezerw i Fundusz Dobrobytu Narodowego, z których do tej pory finansowano wiele programów socjalnych. 

Więcej o: