Giełdowy rollercoaster na akcjach Almy. Spółka leci na łeb, na szyję

Po tym, jak w poniedziałek Alma Market poinformowała, że wystąpi do sądu z wnioskiem o upadłość likwidacyjną, akcje spółki na warszawskiej giełdzie lecą na łeb, na szyję. A właściwie - wracają do poziomu sprzed kilku dni.

Akcje Alma Market na warszawskiej giełdzie traciły od rana nawet ponad 40 proc. Przez godzinę obrót jej akcjami był wręcz zawieszony.

kurs Alma Marketkurs Alma Market źródło: stooq.pl

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Market. Spółka poinformowała kilka godzin później, że w związku z tym podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość Spółki obejmującej likwidację majątku. To oznacza, że spółka już wkrótce może przestać istnieć.

We wrześniu 2016 r. Alma zawnioskowała o otwarcie postępowania sanacyjnego. Sąd zrobił to w połowie grudnia ub.r. Wówczas też oddalił wnioski spółki o upadłość. Postępowanie sanacyjne dawało Almie ochronę przed wierzycielami, miało być czasem na restrukturyzację spółki i próbą wyprowadzenia jej na prostą. Wniosek o umorzenie postępowania pod koniec stycznia złożył zarządca sanacyjny Almy.

Wtorkowy spadek ceny akcji Almy z 2,50 zł do ok. 1,50 zł to... powrót do ceny spółki sprzed zaledwie kilku dni. Ba, jeszcze 8 lutego giełdowy kurs sieci dochodził nawet do 1,30 zł. Akcje Almy w ostatnich tygodniach wyprzedawał sam jej twórca i były prezes, Jerzy Mazgaj. Z akcjonariatu Almy na początku lutego wycofał się także Otwarty Fundusz Emerytalny PZU Złota Jesień, swoje udziały zbywał Ipopema TFI.

Jednak 9 lutego nowotarski biznesmen Tomasz Żarnecki objął 49,72 proc. akcji Almy, co de facto uczyniło go nowym właścicielem sieci. Za udziały zapłacił ok. 5,5 mln zł. Zapowiedział też pożyczenie spółce kwoty 24 mln zł. To wszystko spotkało się z optymistyczną reakcją inwestorów i mocnym odbiciem kursu akcji. Po decyzji o zawnioskowaniu o upadłość, giełda znów przestała wierzyć w Almę.

Więcej o:
Komentarze (13)
Giełdowy rollercoaster na akcjach Almy. Spółka leci na łeb, na szyję
Zaloguj się
 • e-kacperek

  Oceniono 8 razy 8

  Przecież od początku tego zamieszania z Żarneckim chodziło wyłącznie o to - wyciągnąć kurs za uszy żeby pozbyć się akcji ,,na górce,, . Oczywiście sporo tzw. leszczy dało się nabrać.

 • ptwarog

  Oceniono 3 razy 3

  A może tak znacjonalizować, zmienić nazwę na Polska Narodowa Centrala Handlu Detalicznego i wykosić z rynku obcych zaborców?

  P.S.
  Jeśli czyta to ktoś z ministerstwa rozwoju to tylko taki mały żart.

 • 1234qwerty

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli standardowo leszcze popłynęły z prądem.

 • mareks1955

  Oceniono 1 raz 1

  jak jeden z drugim nie pójdzie do więzienia i nie będzie pozbawiony majątku to nadal będą przekręty na giełdzie w majestacie prawa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • axermann

  Oceniono 2 razy 0

  Ja jestem ciekaw ja będą stały akcje agory w dniu 17.02.2017 tj ogłoszenia wyników za IV kwartał 2016-cos czuje że nie będziecie się mieli czym chwalić

 • honkers

  0

  Tak długo jak politycy będą mieć prostą możliwość gmerania w naszych pieniądzach - będzie źle, czyli tak jak jest. Oni, aby pozyskać głupich wyborców obiecują im gruszki na wierzbie - czyli bajeczne życie za nieodłożone na stare lata pieniądze. Dzięki tym oszustwom zdobywają władzę i jeszcze bardziej pogrążają system aby ją utrzymać za wszelką cenę. Podnoszą najniższe emerytury najuboższym, którzy opeir..li się przez lata i nie dbali o swoją przyszłość, kosztem tych, którzy tyrali kilkadziesiąt lat, okradani przez państwo (ZUS). Hańba PiSlamistom i ich wyznawcom.

 • kuk-tusk-klan

  Oceniono 12 razy 0

  no jak to przeciez jeszcze pare dni temu naganialiscie leszczy na zakup akcji, bo ponoc jakies objawienie w postaci superinwestora sie pojawilo,..

 • y.woodoo

  Oceniono 11 razy -5

  Madry zarobil na spekulacji, glupi stracil wierzac w doradztwo "specow" z GW. Tych wierzacych nie zaluje. Zadnych wierzacych nie zaluje. Sami wykluczaja wlasny mozg z zycia codziennego nic nie dostajac w zamian.

 • siemaszko1

  Oceniono 5 razy -5

  zakaz pracy dla ukraińców , emerytów i rencistów , pracujący studenci rozliczani na takich samych zasadach jak inni pracownicy , obniżenie kosztów pracy, uproszczenie kodeksu do absolutnego minimum i nie potrzeba nic kombinować w kwesti wynagrodzeń

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX