Donald Trump jednak straci prezydenturę? Bukmacherzy już przyjmują zakłady

Bukmacherzy oceniają szansę na impeachment lub rezygnację Donalda Trumpa na blisko 48 proc. Za procedurą usunięcia Trumpa z urzędu jest 40 proc. Amerykanów.

Donald Trump jest 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W historii USA zaledwie dwóch prezydentów przeszło przez procedurę impeachmentu - Andrew Johnson w 1868 roku i Bill Clinton w latach 1998-1999. Jeden – Richard Nixon, w 1974 roku ustąpił ze stanowiska przed końcem kadencji. Bukmacherzy przyjmują zakłady na to, że do tego grona wkrótce dołączy Trump.

Jakie stawki?

Internetowy bukmacher Ladbrokes na 48 proc. ocenia szanse, że Donald Trump opróżni urząd w wyniku odwołania lub rezygnacji w ciągu najbliższych czterech lat. Zdaniem Paddy Power prawdopodobieństwo takie wynosi jeden do trzech.

Można stawiać także inne zakłady dotyczące prezydenta USA. Kiedy Trump wyrzuci Seana Spicera z posady rzecznika Białego Domu? Paddy Power daje 64 proc. szans, że stanie się to do 2018 roku. Czy Donald Trump zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2017 roku? Zdaniem Ladbrokes szansa na to jest jak 1 do 100.

- Prezydencja Donalda Trumpa wywołała ogromne ożywienie na rynkach zakładów bukmacherskich – wyjaśnia Alex Donohue, kierownik PR Ladbrokes. Jego zdaniem wszystko, co robi Donald Trump może być przedmiotem hazardu.

40 proc. Amerykanów za impeachmentem

Impeachment prezydenta Trumpa nie jest całkowicie nierealny. W przeprowadzonych na początku lutego badaniach Public Policy Polling aż czterech na dziesięciu zarejestrowanych wyborców było zdania, że Donald Trump powinien zostać usunięty z urzędu w procedurze impeachmentu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziało się 48 proc. pytanych Amerykanów, a 11 proc. nie miało zdania. Tydzień wcześniej za procedurą usunięcia Trumpa z urzędu było 35 proc.

Obserwatorzy podkreślają, że to fatalny wynik jak na prezydenta, który pełni urząd niespełna dwa tygodnie i powinien mieć zdecydowanie większe poparcie.

O możliwym impeachmencie Trumpa mówił już w listopadzie politolog z American University w Waszyngtonie, profesor Allan Lichtman, który od 32 lat trafnie przewidział wyniki wszystkich wyborów prezydenckich w USA.

Więcej o: