Minister Morawiecki ma powody do zadowolenia. Aż 6,7 mld zł nadwyżki budżetowej. Powód? Dochody z VAT

Na koniec stycznia w budżecie państwa mieliśmy 6,7 mld zł nadwyżki. Na cały rok rząd zaplanował jednak rekordowe niemal 60 mld zł deficytu.

Dochody budżetu na koniec pierwszego miesiąca tego roku sięgnęły niemal 37 mld zł. To ponad 11 proc. plan na cały rok. Wydatki zamknęły się w kwocie 30,2 mld zł. To z kolei niespełna 8 proc. planu całorocznego.

Ministerstwo Finansów się cieszy, bo te wyniki oznaczają, że dochody budżetu były o 1/5 wyższe niż w styczniu 2016 r. Największa różnica dotyczy VAT. Z tego podatku budżet dostał 22 mld zł, o 25 proc. więcej niż przed rokiem.

To nie uszczelnienie

Ale eksperci studzą optymizm. Nie jest tak, że dochody z VAT wzrosły, bo nagle udało się uszczelnić system podatkowy, oszuści przestraszyli się fiskusa i przestali wyłudzać ten podatek.

- Dziwi mnie, że ktoś się dziwi wykonaniem budżetu w styczniu. W grudniu dochody z VAT spadły o połowę r/r, a w styczniu wzrosły o 25 proc. – zwrócił uwagę na Twitterze Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight.

- Wzrost dochodów VAT w styczniu był za mały by zrekompensować grudniowy spadek. Suma 12-miesięczna po styczniu niższa niż po listopadzie - to tweet platformy wizualizacji i analizy danych ekonomicznych SpotData.

Na ten rok rząd zaplanował w budżecie 143 mld zł z VAT. O ponad 17 mld zł więcej niż udało mu się zebrać w 2016 r. Ten plan budzi niepokój ekonomistów. Tym bardziej, że mimo szumnych zapowiedzi walki z wyłudzeniami VAT, w zeszłym roku nie udało się zebrać zaplanowanej kwoty tego podatku. Zamiast przeszło 130 mld zł, do budżetu trafiło trochę ponad 126 mld zł.

W styczniu jednak lepiej niż w tym samym miesiącu przed rokiem wyglądały też wpływy z innych podatków: akcyzy, PIT i CIT. Z podatku bankowego udało się uzyskać 0,4 mld zł.

Po stronie wydatków było spokojniej. Rząd wydał z budżetu niespełna 8 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok.

Czeka nas mega deficyt?

Na cały rok rząd zapisał w budżecie rekordowe niemal 60 mld zł. Eksperci zwracają przy tym uwagę, że po stronie dochodów dopisał 10 mld zł z uszczelnienia podatków, przede wszystkim VAT. Ich zdaniem trudno będzie taką kwotę osiągnąć. A to może zagrozić realizacji budżetu. Tym bardziej, że rząd do maksimum dociążył go wydatkami związanymi z realizacją swoich obietnic wyborczych. Same tylko dodatki na dzieci z programu 500+ mają w tym roku kosztować astronomiczne 23 mld zł. Rząd liczy jednak, że dzięki pieniądzom unijnym, ruszą wreszcie inwestycje, że NBP wpłaci dużą kwotę ze swojego zysku i jakoś uda się budżet państwa poskładać.

Zobacz także WIDEO: M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej

 

Więcej o:
Komentarze (215)
Minister Morawiecki ma powody do zadowolenia. Aż 6,7 mld zł nadwyżki budżetowej. Powód? Dochody z VAT
Zaloguj się
 • bkiton

  Oceniono 59 razy 37

  Tja, to akurat tyle, za ile opchnęliśmy nasze obligacje.
  Też mam nadwyżkę, bo wczoraj wziąłem kredyt na chałupę

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 48 razy 20

  świetny news! tylko za przeproszeniem jaki ch... z tego wynika? skoro do końca roku i tak będziemy 60 mld zł deficytu!

 • kukunapniu

  Oceniono 136 razy 10

  "Rząd liczy jednak, że dzięki pieniądzom unijnym, ruszą wreszcie inwestycje"

  ... przy okazji nie przestając pluć na unijna flagę.

 • agzum

  Oceniono 13 razy 7

  "Ale eksperci studzą optymizm" - czyli główny analityk Polityki, główny analityk GW, główny analityk TVN i główny analityk Newsweek'a.

 • iremus

  Oceniono 5 razy 5

  ....W 1987 ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu[1], a w 1992 historię na Uniwersytecie Wrocławskim..... a w 1995r kilka kursów. Jednocześnie parał się różnymi śmiesznymi zajęciami.
  Absolwenci uniwersytetów i akademii ekonomicznych znaleźli zatrudnienie na zmywaku w Londynie.
  Czy są jeszcze jakieś pytania?

 • zimmel

  Oceniono 7 razy 5

  Czym się martwić, Rydzyk czeka na pieniądze. Czytałem w gazecie.że Lubin [dolnosląskie] na kościoł wydał 3,2 mil. zł a w tym roku wyda 800 tys.I co miesiąc mają prawo zwracać się o dofinansowanie..gazeta "Puls regionu."A wy dziady stare emeryci macie od 1 go marca 9,20 rekompesaty ale brutto.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 8 razy 4

  oczywiście dla PISowskich trolli 60m miliardów zadłużenia nie jest wazne

  jest wazna nadwyżka w ciągu jednego miesiąca

  PROPAGANDA i SMRÓD

 • hajduk1970

  Oceniono 7 razy 3

  Pisze do tych idiotow i pseudopatriotow z Pissu. Boj to jest wasz ostatni.
  A potem tak jak wasi tatusie mowili " syjonisci do Syjamu " ( jesli wiecie przyglupy o co chodzi ).

 • zawszeafido

  Oceniono 15 razy 3

  Jak tego typu wiadomości docierają do sfrustrowanych wyznawców POhify szKODników , nowoszczekającej czy innych tego typu targowiczan to ich frustracja nosi znamiona choroby psychicznej
  Na NIC zakłamywanie RZECZYWISTOŚCI bo REALNY Świat jest jaki jest
  na nic od rana do wieczora odrywani od koryta
  kwi kwi kwi kwi kwi
  ŻAŁOŚNI frustraci
  O G A R N I J C I E
  SIĘ FRUSTRACI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX